Raiffeisen to kolejny duży partner polsko-brytyjskiego fintechu. Kilka dni temu informowaliśmy o współpracy Billona z Tauronem, jednym z największych dostawców energii w Polsce. Firmy pracują nad pilotażowym projektem przesyłania i przechowywania umów, a także innych dokumentów, w sieci blockchain.

Billon i Raiffeisen przenoszą narodowe waluty na blockchain

Tokenizacja walut narodowych przez Raiffeisena wpisuje się w światowy trend działań banków komercyjnych i centralnych, które pracują nad nowymi architekturami blockchainowymi zgodnymi z regulacjami dotyczącymi płatności i wymiany danych. Jeśli pilot zakończy się powodzeniem, platforma może zostać wdrożona w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w których działają banki z grupy RBI. To jeden z elementów strategii Raiffeisena, której celem jest osiągnięcie do 2025 r. pozycji najbardziej zaawansowanego technologicznie banku w tym regionie Europy.

Billon opracował platformę tokenizacyjną, początkowo pod nazwą RBI Coin, podczas programu akceleracyjnego Elevator Lab zakończonego w marcu 2020 r. Rozwiązanie zapewnia większą szybkość transferów pieniężnych i pewność statusu płatności, a także zmniejszenie liczby wyjątków i skarg klientów w porównaniu z dotychczasową technologią.

Dla zapewnienia przejrzystości w ramach jednej transakcji oprócz pieniądza elektronicznego mogą być przesyłane dodatkowe dokumenty lub dane, takie jak faktury lub potwierdzenie źródła funduszy. Raiffeisen oszacuje dokładne korzyści na końcu projektu pilotażowego, ale Billon spodziewa się, że dzięki platformie tokenizacyjnej bank może poprawić jakość obsługi klienta, zróżnicować ofertę i zwiększyć efektywność procesów.