Financial Conduct Authority jest ciałem regulującym środowisko finansowe w Wielkiej Brytanii. W Polsce odpowiednikiem FCA jest Komisja Nadzoru Finansowego.

Czytaj także: Czy regulacje są złe dla FinTechów?

E-gotówka? Co to właściwie jest?

Na pierwszy rzut oka ciężko zorientować się o co chodzi, gdy mowa o e-gotówce. Warto zatem zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę najczęściej płacimy dokonując transakcji online.

Przesyłamy wirtualne środki, tylko za pomocą banku. Bez jego udziału oraz dostępu do Internetu cały proces nie jest możliwy. Banki podlegają oczywiście regulacjom KNF-u, co oznacza, że pieczę nad naszą transakcją stanowi kolejny podmiot. To nie tak wygląda sytuacja w przypadku tradycyjnej gotówki… Gdy Pan Kowalski chce oddać pieniądze Panu Nowakowi sprawa wygląda dużo prościej…

Czytaj także: Blockchain- zielone światło od brytyjskiej administracji

I właśnie dlatego Billon znalazł uznanie w oczach Brytyjczyków. Startup stara się stworzyć jak najwierniejszą imitację banknotu. Wypłacamy pieniądze z banku, a środki mogą być zapisywane w telefonie, jako „pliki-gotówka” – w ten sposób najprościej to wyjaśnić. Jeżeli chcemy przesłać Panu Nowakowi 50 zł, po prostu przetransferowujemy mu „pliki-gotówkę” o odpowiedniej wartości.

Operacja przeprowadzana jest bez udziału podmiotów trzecich, a transakcje pomiędzy użytkownikami można wykonywać nawet bez dostępu do Internetu. Billon swoją usługę opiera o zdecentralizowane bazy danych – technologię blockchain.

Czytaj także: FinTech oczami władz

Billon – Polacy znów na fali

Billon to technologia, która pozwala, że cyfrowa gotówka może być używana jak standardowe pieniądze. W każdym miejscu, natychmiast i bez żadnych opłat – przez każdego kto zainstaluje aplikacje.

Teraz Polacy będą mogli testować swoje usługi na europejskim rynku, który najbardziej sprzyja FinTechom. Takie „przetarcie” jest wyjątkowo ważne, gdyż pozwala na sprawdzenie swojego produktu w akcji, bez praktycznie żadnych konsekwencji.

Tak działa regulacyjna piaskownica (ang. regulatory sandbox), która funkcjonuje między innymi w Singapurze, Hong Kongu Korei Południowej i właśnie Wielkiej Brytanii. Do wprowadzenia takiego rozwiązania przygotowują się również Litwini, a podczas ostatniego Forum Ekonomicznego w Krynicy, podobne deklaracje nieśmiało składali przedstawiciele polskiego rządu.

Billon zdobył uznanie w oczach wielu inwestorów już w roku 2014. Obecnie z jego usług mogą korzystać klienci Plus Banku, a w najbliższym czasie dołączą do nich użytkownicy Alior Banku. Na razie płatności za pomocą aplikacji są honorowane głównie w świecie wirtualnym – na przykład stronach z grami online.

Wyróżnienie przez FCA może okazać się kamieniem milowym dla startupu i pomóc Polakom w zawojowaniu światowych rynków. Może już niedługo to e-gotówka stanie się podstawowym środkiem płatniczym, a technologia blockchain raz na zawsze odetnie się od Bitcoinów? Czas pokaże.

/RT