Osada w Biskupinie to jedna z najsłynniejszych polskich atrakcji turystycznych (i jednocześnie stanowisk0 archeologiczne), która znajduje się na terenie wsi Biskupin w woj. kujawsko-pomorskim. Odkryto ją 85 lat temu podczas prac melioracyjnych, gdy poziom wody w jeziorze Biskupińskim obniżył się i pozostałości starożytnej osady stały się widoczne. Archeolodzy szacują, że osada została założona w VIII wieku p.n.e, czyli w czasach gdy powstawało miasto Rzym. Łącznie w Biskupinie mogło mieszkać nawet 1 tysiąc osób.

Osada w Biskupinie jest częściowo została zrekonstruowana. Turyści mogą zobaczyć jak ludzie żyli w czasach  kultury łużyckiej.  Nie znane są dokładne przyczyny upadku. Archeolodzy wskazują kilka teorii m.in. zniszczenie przez Scytów, wyeksploatowanie środowiska naturalnego lub zmiany klimatyczne, które spowodowały, że osada została zalana przez wody jeziora Biskupińskiego.

Zrekonstruowana zabudowa w Biskupinie wykorzystywana jest jako plan filmowy. Kręcono tu m.in. sceny do filmu Stara Baśń oraz kultowego serialu młodzieżowego Tajemnica Sagali.

W muzeum zapłacisz kartą

Do Biskupina z Warszawy jest 350 km (3 h 20 min. drogi), z Poznania 93 km (1 h 20 min drogi), a z Gdańska 253 km (3 godziny drogi). Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 8 zł. Muzeum czynne jest w godzinach od 9-tej do 18-tej. Za bilet wstępu można zapłacić kartą. Pozostałe atrakcje niestety wymagają zaopatrzenia się w gotówkę.

Google Doodle to tymczasowa zmiana logo największej i najpopularniejsze przeglądarki świata. Google stosuje ją w celu wyróżnienia ważnych wydarzeń, osób lub świąt. Pojawienie się Biskupina w Google Doodle to duże wyróżnienie.

/ŁP