Jednym z największych błędów jakie mogą popełnić inwestorzy w temacie Bitcoin jest nieodróżnienie technologii blockchain od samych kryptowalut. 

Czytaj także: Kurs Bitcoina przekroczył 6 tys. dolarów

Blockchain i Bitcoin

Technologia blockchain to stosunkowo nowy sposób uwierzytelniania informacji rozproszonej w sieci (także w Internecie) i niewątpliwie ma przed sobą dobre perspektywy. Od dawna widzę przyszłość, jako zbiór podmiotów wzajemnie godnych zaufania. Blockchain idealnie nadaje się do uwierzytelniania informacji i największe banki na świecie a także polski PKO BP zaczynają eksperymentować z tą technologią.

Bitcoin korzysta z technologii blockchain, jednak sam w sobie nie ma jakiejkolwiek wartości. Dobrym ćwiczeniem intelektualnym pozwalającym za każdym razem sprawdzić, czy mamy do czynienia z czymś wartościowym czy też mirażem wartości – jest przypomnienie sobie, że ostatecznie pieniądz jest tylko spichlerzem ludzkiej pracy. Wartością dolara nie jest zielony tusz ani papier, na którym został wydrukowany, lecz to, że ludzie zgadzają się otrzymywać w nim swoją wypłatę a rząd przyjmuje w nim podatki.

Warren Buffett spytany o Bitcoin odpowiedział, iż „Bitcoin to miraż. Jest tylko narzędziem transmitowania pieniędzy. Czeki i przelewy bankowe też nim są – nikt jednak nie próbuje inwestować w czeki lub przelewy. To co robi Bitcoin można zreprodukować na wiele innych sposobów”.

Zdaniem Buffetta Bitcoin nie spełnia nawet kryterium bycia walutą. Waluta jest czymś, w czym wyceniane są dobra i usługi. Póki co jednak wszystkie dobra lub usługi, za które można zapłacić Bitcoinem wyceniane są w dolarze lub innej uznanej walucie a przy transakcji cena dobra przeliczana jest na odpowiednią ilość bitcoinów.

Obecny wzrost kursu Bitcoin opiera się głównie na wierze, że cena będzie dalej rosnąć, a więc na argumentach emocjonalnych a nie merytorycznych i policzalnych. Podobnie działa to na rynku kapitałowym, gdy podczas hossy inwestorzy kupują akcje po bardzo wygórowanych cenach, w nadziei, że ktoś odkupi od niech te akcje po jeszcze wyższej cenie.

Jest to tak zwana „metoda większego głupca”. Buffett wspomniał, że to czego jesteśmy świadkami obecnie na rynku kryptowalut to „prawdziwa bańka”. Tym samym tak jak w przypadku Tulipomanii nie sposób oszacować kiedy rynkowy entuzjazm się wyczerpie.

Czytaj także: Jak kopią Bitcoina w Wenezueli?

Bitcoin to „prawdziwa bańka”

Podobnego zdania jest Jamie Dimon, prezes banku JP Morgan, który zachwala technologię blockchain jednak o Bitoinie mówi jako o „produkcie” dobrym jedynie dla mieszkańców Wenezuelni, Koreii Północnej i przestępców. Jego zdaniem bank JP Morgan przelewa dziennie po całym świecie 3 tryliony dolarów – i robi to elektronicznie i szybko. Jeśli będzie taka potrzeba – bank będzie używał do tego technologii blockchain – jednak wciąż będą to przelewy wyrażone w dolarze a nie w bitcoinie.

Co prawda znany ekonomista Milton Friedman już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przewidział zaistnienie kryptowalut jako konsekwencję powstania internetu i widział w tym szansę na osłabienie pozycji rządów i wymknięcie się niektórych części gospodarki z opodatkowania – to jednak obecnie rządy w krajach rozwiniętych są silniejsze niż kiedykolwiek i wiedzą o obywatelach i ich sytuacji finansowej prawie wszystko. Jeśli ktoś tego jeszcze nie zauważył, to rządy lubią wiedzieć kto ma pieniądze, komu je przelewa i co z nimi robi.

Osobiście nie wierzę, że kryptowaluty pozostaną anonimowym i pozwalającym uniknąć wszelkich podatków środkiem płatniczym. Bardziej prawdopodobne od stania się walutą jest zostanie przez Bitcoin quasi „anty-dolarem” dla ludzi, którzy nie ufają obecnemu systemowi monetarnemu. Jednak nie zmieni to wątłych fundamentów kryptowaluty.

W takim scenariuszu kurs Bitcoin – tak jak złota czy kiedyś kolekcjonerskich kart futbolu amerykańskiego zależeć będzie od mody i kapitału spekulacyjnego.
Według telewizji CNBC obecnie istnieje ponad 120 funduszy inwestycyjnych inwestujących wyłącznie w kryptowaluty, z czego 90 powstało w roku 2017. Póki co zarządzają kwotą ok 2,3 miliarda dolarów.

Pokazuje to szybkość narastania bańki spekulacyjnej. Skala obecnych wzrostów oraz ilość tzw. ICO (Initial Coin Offering) sugeruje, że w zjawisko kryptowalut bardzo mocno zaangażował się kapitał spekulacyjny co dla osób inwestujących swoje oszczędności w Bitcoin powinno być ostrzeżeniem. Jeśli ktoś wierzy w technologię blockchain to zamiast kupować kryptowaluty o wiele lepszym pomysłem jest zainwestowanie w zyskowne przedsiębiorstwa, które tworzą oprogramowanie w tej technologii.