Nie zmienia to faktu, że najpopularniejsza kryptowaluta świata w ostatnim miesiącu straciła 25 proc. Na wartości. Spadły też obroty – Reuters podał, że w czerwcu zmniejszyły się one o ponad 40 proc. do 2,7 bln USD. Głównie z powodów regulacyjnych, a konkretnie – wprowadzonych ograniczeniach w Chinach.

Daleko od szczytu

Bitcoin jest daleko od szczytu z kwietnia, gdy jego kurs wynosił blisko 65 tys. USD, a eksperci wieszczyli, że przebicie granicy 100 tys. USD to kwestia tygodni. Tak się jednak nie stało. Z wielu powodów – głównie za sprawą nieprzychylnego otoczenia regulacyjnego m.in. banu na krypto w Chinach, ale też działalności twitterowej Elona Muska, który swoimi wypowiedziami w sieci przez dobrych kilka tygodni potrafił wywołać albo drastyczne spadki albo duże wzrosty kursu w zasadzie dowolnej kryptowaluty.

Obecnie sytuacja trochę się uspkoiła, ale jak to z kryptowalutami bywa – to wyłącznie kwestia czasu. Pomimo dosyć nieprzychylnego środowiska regulacyjnego i inwestycyjnego, rynek wciąż się rozwija, również w sferze płatniczej. W pierwszym półroczu 2021 roku użytkownicy kart Visa podpiętych do portfeli krypto za ich pośrednictwem wydali ok. 1 mld USD.

/LP