Bitpanda FOUNDERS_EricDemuth_PaulKlanschek_ChristianTrummer_1

Megarunda Bitpandy

„Megarundami inwestycyjnymi” nazywamy te rundy, których wartość przekroczy 100 mln USD. Bitbanda zaliczyła właśnie swoją pierwszą megarundę – w ramach serii B pozyskała bowiem aż 170 mln USD od inwestorów. Tym samym wycena fintechu przekroczyła 1,2 mld USD, a to uprawnia ją do posługiwania się tytułem fintechowego jednorożca. Przypomnijmy, że tak określa się fintechy wyceniane na ponad 1 mld USD. Bitpanda gościła już na Fintek.pl przy okazji debiutu w Polsce – w największym skrócie jest to fintech oferujący platformę umożliwiającą handel aktywami cyfrowymi – w ten ładny sposób określa się m.in. kryptowaluty.

Wiodącym inwestorem był fundusz Valar Ventures, ale z udziałem partnerów z DST Global. Runda Serii B została zamknięta zaledwie 6 miesięcy po udanej rundzie Serii A, której wartość – również imponująca – wyniosła aż 52 mln USD. Umowa na finansowanie w ramach Serii B podpisana została w ubiegłym tygodniu.

Bitpanda chwali się, że od zamknięcia Serii A we wrześniu 2020 roku udało jej się nie tylko zwiększyć zyski i przychody, ale przede wszystkim zwiększyć bazę użytkowników z 1,3 mln do 2 mln. Jak czytamy w informacji prasowej – przychody z pierwszych dwóch miesięcy 2021 roku przewyższają całkowite przychody z całego 2020 roku. Nie dziwi zatem, w połączeniu z dużym hype na kryptowaluty, a szczególnie BTC, którego kurs osiągnął rekordowe 56 tys. USD, że inwestorzy hojnie wsparli Bitpandę. W kwietniu spółka planuje udostępnić – na razie w krajach strefy euro – możliwość inwestowania w trybie 24/7 w akcje ułamkowe i ETFy. Akcje ułamkowe to rozwiązanie, które napędziło popyt ze strony inwestorów indywidualnych, którzy za sprawą takich aplikacji jak Robinhood i Revolut mogą nabyć – za dosłownie kilka dolarów – ułamki akcji takich spółek jak Apple czy Google, których ceny jednostkowe wynoszą po kilkaset dolarów.

Pierwszy austriacki jednorożec

– Fakt, że jesteśmy pierwszym austriackim jednorożcem to wielkie osiągnięcie. Jestem niesamowicie dumny z zespołu i wszystkiego, co udało nam się osiągnąć w ciągu ostatnich kilku lat. Jest to kolejne potwierdzenie słuszności naszej wizji: dać każdemu łatwiejszy dostęp i większą kontrolę nad finansową przyszłością, na własnych warunkach, bez względu na wielkość kwoty, którą dana osoba dysponuje  – powiedział Eric Demuth, współzałożyciel i dyrektor generalny Bitpandy.

– Inwestorzy indywidualni wkrótce uzyskają na Bitpandzie dostęp do jeszcze szerszego wachlarza aktywów cyfrowych. Mamy również w planie wejście z ofertą na kilka nowych rynków. Naszym celem jest dalsze przewodzenie cyfrowej rewolucji inwestycyjnej w Europie i pomaganie ludziom w budowaniu pewności siebie i wiedzy, aby mogli wziąć odpowiedzialność za pomnażanie swoich środków. Nasi partnerzy i ta runda pozwolą nam osiągnąć te i wiele innych celów – deklaruje Demuth.

Bitpanda weszła w 2020 roku do Francji, Hiszpanii, Turcji, Włoch i Polski. W grudniu ubiegłego roku firma ogłosiła, że planuje podwoić swój zespół, zatrudniając 300 programistów w Centrum Innowacji i Technologii w Krakowie. Firma przeznaczy na ten cel minimum 10 mln Euro. Zespół budowany przez Krzysztofa Rasia, VP Bitpanda ds. technologii rozpoczął prace w lutym – czytamy w informacji prasowej. Firma obecnie prowadzi aktywną rekrutację.