Aby zapłacić BLIKIEM w Paczkomacie podczas zakupu w sklepie internetowym należy wybrać opcję „płatność za pobraniem w Paczkomacie”. Już teraz kody BLIK są dostępne w większości urządzeń InPostu, a docelowo mają być udostępniane w każdym nowym paczkomacie.

Zapłać BLIKIEM w Paczkomacie

Jak to działa? Bardzo podobnie jak w przypadku płatności w Internecie. Klient rozpoczyna proces odbioru tak jak zawsze – od podania w panelu paczkomatu swojego numeru telefonu, a następnie kodu otrzymanego SMS-em lub mailem. Następnie należy przejść do panelu płatności i wygenerować kod BLIK w aplikacji mobilnej swojego banku. Po zakończeniu płatności skrytka otwiera się i można wyjąć z niej przesyłkę.

W 2018 roku wykonano już ponad 40 mln transakcji BLIKIEM, z których zdecydowaną większość stanowią płatności online. W samym II kwartale 2018 przy użyciu BLIKA zapłacono ponad 18,5 mln razy – w tym 12,9 mln operacji stanowiły właśnie transakcje w Internecie.

W sklepach stacjonarnych kody BLIK nie cieszą się tak dużą popularnością, ale w Q2 2018 i tak odnotowano znaczny wzrost takich płatności. Stanowiły one 6% wszystkich transakcji BLIKIEM i było ich ponad 1 mln. Te liczby mogą wyglądać jeszcze lepiej w III kwartale, ponieważ od kilku tygodni przy użyciu BLIKA można płacić także w Biedronce.

Nie zmienia to faktu, że główną siłą BLIKA pozostają płatności w Internecie. Z ostatniego raportu PRNews wynika, że już prawie 30% wszystkich transakcji na smartfonach stanowią właśnie płatności przy użyciu BLIKA.