Partner serwisu Visa dla biznesu

BLIK dystansuje pozostałe systemy płatnicze. Najnowsze dane NBP

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BLIK#Płatności
Opublikowano: 9 sierpnia 2019, 14:54 Aktualizacja: 12 sierpnia 2019, 10:12

Narodowy Bank Polski opublikował informacje o rozliczeniach i rozrachunkach międzybankowych w I kwartale 2019 roku. Największymi wzrostami w tym okresie może pochwalić się BLIK, dystansując BlueCash, czy Express Elixir.

Nie będzie szybkiego podniesienia limitu transakcji bez PIN? NBP ma związane ręce

Dane nie się zaskakujące. Liczby przedstawione przez NBP potwierdzają statystyki regularnie podawane przez Polski Standard Płatności, operatora BLIKA. Raport banku centralnego pozwala jednak porównać wzrost popularności BLIKA, w stosunku do innych systemów płatności. Pełny raport NBP można pobrać tutaj.

NBP publikuje najnowsze dane na temat systemów płatniczych

W swoim opracowaniu NBP uwzględniło takie systemy płatności jak SORBNET2, TARGET2-NBP, Elixir, BlueCash, i BLIK. Co nie może zaskakiwać, zdecydowanie najwięcej transakcji rozliczono w powszechnie używanym przez banki systemie SORBNET2 – w I kwartale było to około 1 mln zleceń o wartości prawie 20 bln złotych. Z kolei w systemie TARGET2-NBP, czyli tym obsługującym międzynarodowe przelewy w euro, rozliczono łącznie 392,9tys. zleceń o wartości 403,6 mld euro.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak wzrost popularności BLIKA. To właśnie ten system zanotował relatywnie największy wzrost obrotów w I kwartale 2019r. – na poziomie 12%. W Q1 2019 za pomocą BLIKA rozliczono transakcje o wartości prawie 5 mld złotych, w porównaniu do 4,4 mld w Q4.  Innym systemem, w którym odnotowano wzrost wartości transakcji był BlueCash – 2,91 mld w porównaniu do 2,88 mld w Q4 2018.

W przypadku pozostałych systemów pojawiły się spadki obrotów w porównaniu do IV kwartału 2018 r. I tak, w systemie Elixir i Euro Elixir wartość przetwarzanych transakcji zmniejszyła się odpowiednio o 8% i 7%, a w systemach płatności wysokokwotowych, czyli SORBNET2 i TARGET2-NBP spadek wartości zleceń był nieco mniejszy i wyniósł odpowiednio 5% i 4%. W systemie płatności natychmiastowych Express Elixir odnotowano spadek obrotów o 3%.

Jeśli chodzi o liczbę przetworzonych transakcji, to tutaj ponownie najlepszy wynik zanotował BLIK – za jego pomocą przeprowadzono prawie 40 mln operacji, co daje wzrost o 18%. Na drugim miejscu uplasował się Express Elixir z wynikiem niespełna 5 mln rozliczonych transakcji – to wzrost o 13%. Z kolei BluCash może się pochwalić poprawą wyniku o 3%, przetwarzając 2,6 mln operacji. Pozostałe systemy zanotowały spore spadki.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

blik-dystansuje-pozostale-systemy-platnicze-najnowsze-dane-nbp