Blockchain wciąż znajduje się w centrum zainteresowań największego polskiego banku. PKO testuje różne koncepcje i potencjalne wdrożenia. Swoje pomysły może zgłosić prawie każdy.

Funtronic blisko pilotażu z PKO Bankiem Polskim

Wróćmy jednak do tematu współpracy z Funtronic. To polska spółka, która była jednym z finalistów akceleratora Masschallenge (jednym z głównych partnerów akceleratora był PKO Bank Polski). Bank rozważa testy w kilku oddziałach.

Sprzęt rzuca interaktywny obraz na dowolną przestrzeń i wykrywa na niej ruch. Technologia Funtronic ma być wykorzystywana na przykład w strefach młodych klientów. Klienci do oddziałów często przychodzą z dziećmi, które nudzą się, podczas gdy ich rodzice rozmawiają z konsultantem.

Interaktywna mata jest chyba lepszym rozwiązaniem niż kącik z kredkami i klockami – zarówno z względów estetycznych, jak i finansowych. Funtronic to startup z sukcesami. Poza wspomnianym finałem Masschallenge firma wygrała nagrodę Digital Champions 2017 w kategorii „Cyfrowy produkt/usługa”. Organizatorem konkursu była Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.

Blockchain wciąż w centrum zainteresowań

PKO Bank Polski mocno stawia na współpracę ze startupami. Niedawno największy polski bank podpisał umowę z Coinfirm, dzięki której zamierza rozwiązać problem trwałego nośnika. Wspólnie z Coinfirmem PKO dopracował platformę Trudatum – działająca na blockchainie. Ma ona potwierdzać autentyczność i niezmienialność dokumentów.

Sama technologia blockchain ma dużo większy potencjał, co zresztą bank doskonale rozumie. W strukturach PKO Banku Polskiego działa Centrum Kompetencyjne Blockchain, które jest otwarte do wewnątrz i na zewnątrz banku. Na specjalny adres mailowy można wysyłać swoje pomysły co do wykorzystania blockchainu.

Gdzie można wykorzystać taką technologię? Na przykład przy przelewach międzynarodowych, albo w administracji publicznej. Przedstawiciele banku zapewniają, że chcą być moderatorem rynku blockchain. Więcej na temat współpracy PKO Banku Polskiego ze startupami oraz technologii blockchain  można przeczytać w wywiadzie z Grzegorzem Pawlickim, Dyrektorem Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.