Partner serwisu Visa dla biznesu

Blockchain w BNP Paribas. Bank wdraża trwały nośnik od KIR

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Blockchain#BNP Paribas
Opublikowano: 12 czerwca 2019, 10:00 Aktualizacja: 12 czerwca 2019, 13:56

BNP Paribas obrał podobną ścieżkę co PKO Bank Polski i postanowił wdrożyć trwały nośnik oparty o technologię blockchain. Dzięki temu bank będzie udostępniał swoim klientom regulaminy, cenniki oraz tabele opłat i prowizji w wersji elektronicznej.

Biometria, płatności natychmiastowe i split payments - nowości w aplikacji GOmobile Biznes

Rozwiązanie zostało opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową we współpracy z IBM i Accenture. Usługa wykorzystuje kwalifikowaną pieczęć elektroniczną oraz technologię blockchain. Co więcej umożliwia weryfikację autentyczności i zapewnia dostęp do dokumentów zarówno obecnym, jak i byłym klientom banku – czyli spełnia wymogi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

BNP Paribas wdraża trwały nośnik na blockchainie

– Trwały nośnik dostarczany przez KIR spełnia wymogi regulacyjne prawodawstwa europejskiego i odpowiada oczekiwaniom sektora bankowego w zakresie publikacji dokumentów przeznaczonych do szerokiej grupy odbiorców (dokumenty publiczne). Trwały nośnik gwarantuje niezmienność dokumentów i ich niezaprzeczalność oraz łatwy dostęp do informacji w przyszłości przez czas odpowiedni do celów, jakim te informacje służą – czytamy w komunikacie KIR.

Cyfryzacja bankowej dokumentacji to wygoda dla klientów, ale przede wszystkim ogromna oszczędność dla samego banku. W związku z tym niemal każdy duży bank działający w Polsce postanowił zaadresować ten problem. Większość instytucji postawiła jednak na rozwiązanie mniej innowacyjne, czyli WORM – serwer, na którym wrzuconych dokumentów nie można już edytować.

BNP Paribas będzie drugim bankiem w Polsce, który nawiąże współpracę z KIR-em w zakresie trwałego nośnika. W zeszłym roku technologię blockchain wdrożył także PKO Bank Polski, który wykorzystał w tym celu platformę Trudatum – stworzoną przez fintech Coinfirm (z którym PKO podpisał wcześniej umowę o współpracy).


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

blockchain-w-bnp-paribas-bank-wdraza-trwaly-nosnik-od-kir