Trwały nośnik na blockchainie umożliwia przekazywanie przez instytucje dokumentów w wersji elektronicznej z gwarancją ich niezmienności i nieusuwalności w czasie. To znaczne ułatwienie komunikacji oraz ograniczenie konieczności przesyłania korespondencji papierowej. Rozwiązanie oparte o tę technologię blockchain z powodzeniem stosują już banki – BNP Paribas oraz PKO Bank Polski.

LINK4 wdraża trwały nośnik oparty na blockchainie

LINK4 powierzył polsko-brytyjskiemu startupowi Coinfirm integrację z rozwiązaniem trwałego nośnika – dostarczonego przez KIR we współpracy z IBM. LINK4 udostępni tę usługę swoim klientom w postaci portalu służącego do prezentacji i weryfikacji dokumentów, które zostały opublikowane na trwałym nośniku, na stronie internetowej ubezpieczyciela. Projekt ten został poprzedzony podobnym wdrożeniem w PKO Banku Polskim – czytamy w komunikacie.

Dzięki wdrożonemu rozwiązaniu klienci mogą w dowolnym momencie sprawdzić autentyczność i integralność dokumentów na stronach internetowych zarówno LINK4, jak i KIR, wykorzystując specjalny skrót (hash), czyli identyfikator składający się z ciągu cyfr i liter. Cały proces zajmuje tylko chwilę i nie wymaga logowania.

– Od dłuższego czasu stawiamy na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania, a takim bez wątpienia jest blockchain, który gwarantuje trwały zapis dokumentów bez możliwości ich edycji. To przede wszystkim udogodnienie dla naszych klientów, którzy takie dokumenty jak karta produktu czy ogólne warunki ubezpieczenia zawsze znajdą w tym samym miejscu, w niezmienionej formie – wyjaśnia Agnieszka Wrońska, prezes Zarządu LINK4.

Przekazywanie istotnych informacji i dokumentów za pomocą trwałego nośnika jest wymogiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK za trwały nośnik uznaje rozwiązanie, które daje klientowi pewność, że dokument nie był i nie będzie edytowany, a także pozwala na dostęp do niego nawet po wygaśnięciu umowy.