– Już od dłuższego czasu przyglądaliśmy się technologii blockchain bo wiedzieliśmy, że transformacja cyfrowa także w ubezpieczeniach będzie odgrywać kluczową rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej firm działających na tym rynku – mówi Cezary Świerszcz, prezes zarządu Bacca.

Czytaj także: Wybory i blockchain? Afryka wyznacza trendy

Nowe rozwiązanie w branży ubezpieczeniowej

– Wymagany prawem trwały nośnik możemy zastąpić cyfrowym dokumentem, dzięki zastosowaniu szyfrowanego zapisu znacznika dokumentu. To daje zarówno firmie ubezpieczeniowej, jak i klientom gwarancję, że każda kopia pliku jest nośnikiem tak samo trwałym i niezmiennym, jak papierowa umowa podpisana odręcznie – mówi Cezary Świerszcz.

Zespół Bacca, który pracuje nad rozwiązaniami z pogranicza FinTech, bardzo dokładnie przeanalizował technologię blockchain, aby znacząco usprawnić procesy elektroniczne w projektach realizowanych przez spółkę. Rozwiązanie Trudatum udostępnione przez Coinfirm, pozwala na utrwalanie umów z klientami oraz potwierdzeń płatności dokonywanych do ubezpieczycieli wszędzie tam, gdzie agenci ubezpieczeniowi sprzedają usługi zdalnie lub w kanałach mobilnych. Jednocześnie, Coinfirm nie otrzymuje żadnych treści ani danych dotyczących transakcji.

Polska to zaawansowany technologicznie rynek finansowy, który może stanowić referencje dla globalnych wdrożeń. Nasze wdrożenie z firmą Bacca jest pionierskie w skali światowej – jesteśmy przekonani, że w krótkim czasie takie rozwiązania, wspierane przez Trudatum, staną się standardem w branży ubezpieczeniowej na całym świecie. Zastosowanie technologii blockchain w tym przypadku tworzy wartość dla wszystkich interesariuszy- powiedział Paweł Kuskowski, prezes Coinfirm.

Czytaj także: Telegram tworzy własny blockchain. Czy zbierze planowane 2 mld dolarów?

Dlaczego blockchain?

Blockchain to zaawansowana technologia dająca olbrzymie możliwości w realizacji wysokich norm bezpieczeństwa informacyjnego, wymaganych w sektorze ubezpieczeń, bez zbędnego obciążania klienta kosztami i papierowymi dokumentami. Bacca postanowiła wykorzystać rozwiązanie Coinfirm do usprawnienia procesów związanych z zawieraniem, archiwizacją i późniejszym udowodnieniem oryginalności dokumentów związanych z ratalnym opłacaniem składki ubezpieczeniowej.

Klient Bacca podpisuje umowę przez dokonanie płatności kartą. Finalny dokument umowy jest przetwarzany w celu skrócenia go do niedużego, unikalnego ciągu znaków, z którego nie da się odczytać treści dokumentu, ale ponownie wygenerowany kod z oryginalnego dokumentu będzie taki sam. Ten krótki kod jest następnie szyfrowany przez Bacca i umieszczany na blockchain. Oznacza to, że na blockchain trafia tylko zaszyfrowany ślad – tak zwany hash dokumentu, bezwartościowy dla postronnej osoby.

Czytaj także: Revolut wprowadza karty wirtualne ze zmiennym numerem

Prosty sposób na weryfikację danych

Jednak jeśli klient, ubezpieczyciel lub nawet sąd będzie chciał sprawdzić, czy dokument, którym dysponuje jest oryginalny, może bardzo łatwo to zrobić. Weryfikujący dowie się też, czy jego dokument jest na pewno podpisany przez Bacca danego dnia i nie został jakkolwiek zmieniony. Weryfikacja przebiega w przyjaznej aplikacji webowej przygotowanej przez Coinfirm. Technologia blockchain sprawia, że będzie to możliwe nawet za wiele lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu, sprzedaż ubezpieczeń będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Transformacja cyfrowa w gospodarce wymusza na firmach ubezpieczeniowych, aby były jeszcze bliżej potrzeb klienta. Dlatego szukaliśmy rozwiązania informatycznego, które z jednej strony spełni wyśrubowane regulacje prawne i jednocześnie dostarczy klientom wygodę znaną z innych sektorów gospodarki. Cieszę się, że jesteśmy pionierami, którzy wprowadzają trwały nośnik cyfrowy w technologii blockchain, do codziennych operacji firm ubezpieczeniowych z klientami – mówi Piotr Kujawa, założyciel firmy Bacca.

– Jak wynika z wielu analiz, klienci firm ubezpieczeniowych chcą kontaktować się z agentami głównie za pośrednictwem kanałów elektronicznych, w tym szczególnie przy użyciu rozwiązań mobilnych – dodaje.

Czytaj także: Polacy wymyślili intuicyjny generator nazw domenowych

Polski rynek ubezpieczeniowy czekają zmiany

Sektor ubezpieczeniowy w Polsce i na świecie jest ściśle regulowany przepisami prawa oraz standardami zgodności i bezpieczeństwa, które w obecnym kształcie nie pomagają w uruchamianiu nowatorskich rozwiązań technologicznych, wymagających digitalizacji procesów. Niektóre produkty ubezpieczeniowe, np. polisy na życie, obowiązują nawet przez dekady.

Podobnie jest w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, tj. OC, których działanie oparte jest na zasadach przyjętych wiele lat temu. Obecnie ponad 80% umów ubezpieczeniowych OC zawieranych jest w wersji papierowej, z lokalnym agentem ubezpieczeniowym, który porównując różne oferty dla klienta, musi brać pod uwagę różne procedury i formaty umów, występujące u różnych ubezpieczycieli. Jednocześnie, większość zawartych umów jest rozliczana w systemie gotówkowym, bezpośrednio u agentów.

Rozwiązania oparte na technologii blockchain, są szansą na jakościową zmianę tego stanu, ze względu na zastosowane technologie informatyczne oraz cechy przyjazne regulatorom, ułatwiające nadzór i kontrolę. W praktyce oznacza to podniesienie poziomu bezpieczeństwa transakcji elektronicznych, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa danych wrażliwych, jakie są wymagane w usługach finansowych.

Czytaj także: Aplikacja Credit Agricole dostępna także dla małych firm

Bacca/AS