Bank BNP Paribas zaproponował swoim klientom usługę, która pomoże chronić ich przed oszustwami w przypadku kradzieży lub wycieku danych osobowych. We współpracy z BIK i Experian, bank oferuje Pakiet Cyber BNP Paribas. To zestaw rozwiązań, monitorujący bezpieczeństwo danych w sieci i nie tylko. Alarmuje użytkownika, gdy tylko ktoś niepowołany będzie próbował wykorzystać jego dane.

BNP Paribas zapewni dostęp do dwóch usług, które chronią przed wyłudzeniami i czuwają nad bezpieczeństwem danych osobowych. Pierwsza z nich to Bezpieczna Tożsamość oferowana przez Experian, a druga to Alerty BIK, którą dostarcza Biuro Informacji Kredytowej.

Dane osobowe to nowa waluta

I niestety, tak jak waluty, mogą one wpaść w niepowołane ręce – stwierdził Tomasz Dymowski, Dyrektor Zarządzający Pionu Produktów Detalicznych i Biznesowych w Banku BNP Paribas. Przedstawiciel banku podkreśla, że edukowanie klientów jest bardzo istotne, ale prócz tego klienci muszą mieć dostęp do usług, które zapobiegną przed wykorzystaniem danych klienta.

Dosyć często w mediach mówi się o tzw. „DarkNet”, czyli ukrytej sieci, do której dostęp nie jest możliwy bez specjalnego oprogramowania lub umiejętności. To właśnie tam, na tzw. „czarnym rynku:, sprzedawane są pakiety danych osobowych, które zostały wykradzione z portali internetowych czy e-sklepów. Experian zapewnia jej monitorowanie w trybie 24/7.

Marek Miller, Dyrektor Zarządzający Experian CEE podkreśla, że skala naruszeń jest bardzo duża, a jego firma dotychczas wykryła ponad 10,5 mld danych osobowych nieuczciwie wykorzystanych w Internecie. Dzięki nowej usłudze, klienci Banku BNP Paribas mogą otrzymywać powiadomienia i instrukcje dalszych działań, jeśli ich dane trafią w niepowołane ręce.

Jesteśmy coraz bardziej cyfrowi

Pandemia sprawiła, że przenieśliśmy się do Internetu. Już ponad 70% Polaków robi zakupy w e-commerce. Logujemy się do nowych usług, rejestrujemy w coraz większej liczbie aplikacji. Choćby dlatego warto pamiętać, że ochrona własnej tożsamości w sieci i danych osobowych jest dzisiaj tak samo ważna i naturalna jak fakt, że zapinamy pasy w samochodzie.

W ramach oferty BNP Paribas użytkownik otrzymuje dostęp także do Alertów BIK, czyli ostrzeżenia SMS o próbach wyłudzenia kredytu, pożyczki lub podpisania umowy na nasze dane. Marcin Gozdek, Dyrektor w Departamencie Rynku Detalicznego BIK zwraca uwagę, że w czasie pandemii znacznie więcej osób zostawia swoje dane w Internecie, a do wycieków z różnych stron internetowych i baz wychodzi niemal co tydzień. Alerty BIK stanowią dobrą ochronę, gdyż umożliwiają klientowi na szybką reakcję w przypadku próby wyłudzenia kredytu.

/LP