Partner serwisu Visa dla biznesu

Booking.com opuszcza Facebooka. To już 21. partner, który wycofał poparcie dla Libry

Fintek
Fintek
#Facebook#Fintech
Opublikowano: 15 października 2019, 10:17 Aktualizacja: 15 października 2019, 10:18

Na 28 pierwotnych partnerów projektu Libra, swoje poparcie wycofało już 7 firm m.in. Mastercard, Visa, PayPal czy eBay. Booking.com to 7. firma, która rezygnuje ze wsparcia Libry w ciągu tygodnia.

Kryptowaluta Facebooka pod lupą Komisji Europejskiej

Booking Holdings potwierdził, że opuszcza grono partnerów wspierających projekt Libra. Przypomnijmy, że Libra to kryptowaluta Facebooka, której start zaplanowany jest na I kw. 2020 roku. Kryptowaluta od Marka Zuckerberga początkowo spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Facebook powołał specjalne stowarzyszenie, które miało stanowić organ kontrolny dla kryptowaluty, a składać się ono miało z 28 największych fintechów na świecie. 

Exodus partnerów Libry

Sprawy skomplikowały się, gdy Librę „na tapetę” wzięły organy regulacyjne i nadzorcze z USA i Europy, które zgodnie uznały, że kryptowaluta Facebooka stanowi zagrożenie dla stabilności systemu finansowego. To wystarczyło, by wywołać exodus partnerów – zwłaszcza tych, którzy współpracują z nadzorem finansowym na codzień. 

Pierwszy wykruszył się PayPal. Kilka dni później swoje decyzje o odejściu potwierdziły Mastercard i Visa – o tym, że wycofają one wsparcie dla Libry spekulowano już wcześniej. Decyzja o opuszczeniu projektu Facebooka była „kropką nad i”. 

Libra to śmiały projekt oficjalnie reklamowany jako genialne rozwiązanie, które przyczyni się do inkluzji finansowej (zwiększenie dostępu) w społeczeństwach, w których usługi finansowe stoją na niewystarczającym poziomie. Za pomocą Libry w praktyce będzie można dokonywać płatności lub przelewów via Messenger, jak również dokonywać bezpośrednich zakupów na Facebooku. Oczywiście, o ile projekt w ogóle ruszy, bo dzisiaj takiej pewności już nie ma.

Partnerzy Libry – pełna lista

 1. PayU
 2. Calibra (Facebook)
 3. Farfetch
 4. Lyft
 5. Spotify
 6. Uber
 7. Iliad
 8. Vodavone
 9. Anchorage
 10. BisonTrails
 11. Coinbase
 12. Xapo
 13. Union Square Ventures
 14. Thrive Capital
 15. Creative Destruction
 16. Breakthrough Initiatives
 17. Anderssen Horowitz
 18. Kiva
 19. Women’s World Banking
 20. Mercy Corps
 21. Ribbit Capital

Lista firm, które wycofały się z projektu Libra:

 1. Visa
 2. Mastercard
 3. PayPal
 4. e-Bay
 5. Booking.com
 6. Stripe
 7. Mercardo Pago

Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

booking-com-opuszcza-facebooka-to-juz-21-partner-ktory-wycofal-poparcie-dla-libry