Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem, będzie możliwy od 1 grudnia 2021 roku. Wtedy mają zniknąć bramki na autostradach, a bilety będzie można kupić online, lub na stacjach paliw i w kioskach. Dostępna będzie także aplikacja mobilna działająca w ramach systemu e-TOLL.

e-TOLL – aplikacja opłaci przejazd autostradą

Rezygnacja z manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i wprowadzenie nowoczesnego systemu poboru opłat, jakim jest elektroniczny bilet autostradowy i opłata pobrana na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu, pozwoli kierowcom na płynny przejazd bez konieczności zatrzymywania w miejscach poboru opłat – podkreśla szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Od 1 grudnia 2021 roku wprowadzone zostaną dwie możliwości opłacania przejazdu państwowymi odcinkami autostrad przez użytkowników pojazdów lekkich. Pierwsza z nich to zakup biletu autostradowego online lub w formie wydrukowanego biletu np. na stacji paliw czy w kiosku.

Druga to rejestracja w systemie e-Toll. Opłata będzie pobrana na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-TOLL). Kierowca będzie musiał jedynie zarejestrować się w systemie oraz uruchomić bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL, stosowne urządzenie OBU – On Board Unit lub ZSL – Zewnętrzny System Lokalizacyjny.

Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL zostanie, jako opcja, wprowadzona w momencie uruchomienia systemu e-TOLL w czerwcu 2021 roku. Niestety nie znamy jeszcze dokładnej daty.