Beesfund to najstarsza w Polsce i największa w Europie Środkowej platforma crowdfundingu udziałowego. W ciągu siedmiu lat działalności pomogła ponad 50 spółkom zebrać od inwestorów w sumie ponad 31 mln złotych. Teraz firma stoi przed wyzwaniem budowy największej platformy crowdfundingu udziałowego w całej Europie.

– Korzystamy z wiedzy doświadczonych managerów, którzy działali na rynkach międzynarodowych. W tym roku do naszej rady nadzorczej dołączyli uznani eksperci. Teraz zaczynamy współpracę z twórcą rynku NewConnect, który jako jeden z pierwszych alternatywnych rynków obrotu umożliwił pozyskanie kapitału setkom małych i średnich firm. Cieszymy się, że Ludwik Sobolewski zdecydował się dołączyć do naszej drużyny. Jego doświadczenie i znajomość rynku w Rumunii oraz w innych krajach regionu CEE będzie nieocenionym wsparciem dla rozwoju Beesfund na innych rynkach Europy – mówi Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund S.A.

Ludwik Sobolewski pokieruje nowo utworzoną spółką, która zostanie operatorem rynku handlu udziałami spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto będzie odpowiadać w Beesfund za ekspansję międzynarodową, przede wszystkim w Rumunii i państwach obszaru Międzymorza, a także za prace nad alternatywnym systemem obrotu (MTF).

„Crowdfunding udziałowy to przyszłość finansowania spółek”

– Innowacyjne firmy są paliwem napędowym polskiej i europejskiej gospodarki, ale do szybkiego rozwoju potrzebują kapitału. Wierzę, że crowdfunding udziałowy to przyszłość finansowania spółek z jednej strony, a inwestycji na rynkach kapitałowych z drugiej. Beesfund jest dziś niekwestionowanym liderem rynku crowdfundingu udziałowego w Polsce i Europie Środkowej, zdobył zaufanie dziesiątek tysięcy inwestorów. Cieszę się, że będę mógł pomóc w jego dalszej, teraz już międzynarodowej, ekspansji – mówi Ludwik Sobolewski.

Ludwik Sobolewski w latach 2006-2013 był prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W roku 2007 otworzył NewConnect, alternatywny rynek obrotu papierami wartościowymi. W ciągu 12 lat istnienia debiutowało na nim 600 spółek, z których ponad 60 przeszło na rynek główny GPW. Natomiast 2009 w roku przy GPW powstał pierwszy w regionie zorganizowany rynek obligacji nieskarbowych, Catalyst.

W latach 2013-2017 Ludwik Sobolewski był prezesem Bursa de Valori București (BVB) – giełdy papierów wartościowych w Bukareszcie, stolicy Rumunii, gdzie m.in. uruchomił alternatywny rynek obrotu AeRO. W czasie jego kadencji kapitalizacja BVB wzrosła z 22,1 mld euro do 35,8 mld euro, a cały rynek został umieszczony na liście kandydatów do awansu do grona rynków wschodzących (emerging markets) przez FTSE Russell.

Ekspansja zagraniczna i własny dom maklerski

W celu realizacji planów Beesfund planuje własną emisję akcji i pozyskanie kapitału, który umożliwi m.in. uruchomienie własnego domu maklerskiego i ekspansję międzynarodową, a także dalszą pracę nad rynkiem do handlu udziałami oraz alternatywnym systemem obrotu akcjami (MTF).

– Nasze plany budowy największej w Europie Środkowej platformy crowdfundingu udziałowego mocno się konkretyzują. W tym roku zespół Beesfund został wzmocniony i pracuje nad budową skali na lokalnym rynku. Pracujemy nad budową platformy do inwestycji w nieruchomości, a pod koniec listopada ogłosimy kolejne obszary, w których będziemy realizować naszą misję: demokratyzację inwestowania – mówi Arkadiusz Regiec, prezes Beesfund S.A.