Po wejściu w życie przepisów o split payment, płatność podzielona przekazana na konto osobiste przedsiębiorcy zostanie zwrócona do adresata płatności. Niezbędne stanie się więc posiadanie konta firmowego.

Wraz z kontem zostanie uruchomiona usługa BZWBK24 Mini Firma, pozwalająca osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą na wygodne, szybkie i bezpiecznie zarządzenie finansami firmy online oraz zakupy produktów bankowych bez konieczności wychodzenia z biura.

Split payment i konto dla przedsiębiorców na klik

Już od 1 lipca 2018 r. banki będą zobowiązane do udostępnienia firmom mechanizmu płatności podzielonej (tzw. split payment). Rozwiązanie to będzie polegać na rozbiciu płatności za fakturę VAT (w PLN) na dwa przelewy – kwota netto będzie kierowana na podstawowy rachunek rozliczeniowy firmy, natomiast kwota podatku VAT będzie przekazywana na specjalny rachunek VAT.

Środki zgromadzone na rachunku VAT będą cały czas należały do przedsiębiorcy, jednak będzie mógł on je wykorzystywać tylko w określonych celach, to znaczy zapłatę zobowiązania VAT do urzędu skarbowego lub zapłatę kwoty odpowiadającej kwocie VAT z faktury otrzymanej od swojego kontrahenta.

Bank Zachodni WBK przygotował specjalne rozwiązanie dla klientów indywidualnych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą z wykorzystaniem rachunku prywatnego, które umożliwi im szybkie otwarcie konta firmowego online.

Wystarczy wybrać parametry konta, potwierdzić swoje dane, które automatycznie zostaną skopiowane z danych rachunku osobistego oraz wprowadzić dane firmy. Maksymalnie po 24 godzinach klient otrzyma elektronicznie potwierdzenie umowy i dane niezbędne do pierwszego logowania. Klienci do prowadzania działalności gospodarczej będą mogli wybrać jeden z dwóch rachunków: Konto Firmowe Godne Polecenia lub Konto Godne Polecenia Premium.