Partner serwisu Visa dla biznesu

Ceny OC znów w górę

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Insurtech
Opublikowano: 19 grudnia 2018, 13:02 Aktualizacja: 7 maja 2019, 22:58

12 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podnoszącą sumy gwarancyjne OC. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze przed końcem roku. Czy ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego znów pójdą w górę?

Ceny OC znów w górę

Rok 2018 był w miarę stabilny jeżeli chodzi o ceny ubezpieczenia OC. Wygląda jednak na to, że końcówka roku przysporzy kierowcom niemałego bólu głowy. Słychać głosy, że fakt podniesienia sum gwarancyjnych, pociągnie za sobą w górę również  ceny składek za polisy OC.

Podwyżka sum gwarancyjnych. Czy przyczyni się do wzrostu cen OC?

Czym są sumy gwarancyjne OC? W zamyśle mają one zapewnić kierowcom jeszcze większe zabezpieczenie w przypadku niefortunnego zdarzenia. Suma gwarancyjna to kwota, która wyznacza granicę odpowiedzialności jaką będzie ponosił nasz ubezpieczyciel w razie spowodowanego przez nas incydentu. W przypadku szkody na osobie, w odniesieniu do jednego zdarzenia wynosiła do tej pory 5 mln euro, a szkody na mieniu 1 mln euro. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zostaną one kolejno podniesione o 210 tys. euro i 50 tys. euro.

Ceny ubezpieczeń OC faktycznie mogą wzrosnąć, ale powodem podwyżek nie będą sumy gwarancyjne. Eksperci multiagenci CUK Ubezpieczenia przypominają, że rok 2018 był łaskaw dla kierowców – ceny OC systematycznie malały.  Trzeba jednak pamiętać, że „drakońskie” podwyżki z 2016-2017 r. wynosiły średnio ponad 50%, a od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia z nie tak dynamicznym ale systematycznym obniżaniem cen przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Jeśli ta tendencja będzie się dalej pogłębiać, niechybnie odbije się to na wynikach technicznych TU i nastąpi kolejna korekta i seria podwyżek.

Odnośnie samych sum gwarancyjnych, to spekulacje i obawy są zrozumiałe, ale trzeba pamiętać, że jest to unijny wymóg, który ma być formą bezpieczeństwa dla wszystkich, którzy zostaną pokrzywdzeni w wypadkach. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach nie powinna mieć jednak większego wpływu na składki ubezpieczeniowe, ponieważ tyczy się ona tylko ekstremalnych przypadków.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

ceny-oc-znow-w-gore