Placówka ma zajmować się sprawami związanymi z kierowcami i pojazdami – takimi jak przedłużenie ważności prawa jazdy, czy wydanie dowodu rejestracyjnego. Komisariat powstanie w mieście Wuhan, w środkowych Chinach. O sprawie pisze serwis RadiiChina.

Czytaj także: Wynajmujecie auta na minuty? Uważajcie na kontrole policji

Komisariat bez policjantów – jak to działa?

Komisariat bez policjantów w Chinach

Na komisariacie znajdą się symulatory i zaawansowana technologia, która rozpoznaje twarz petenta. Za jej rozwój odpowiedzialny będzie chiński gigant technologiczny – Tencent. Co ważne, placówka będzie otwarta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czytaj także: Elon Musk o wojnie ze sztuczną inteligencją

Interesanci nie będą nawet musieli wyciągać swojego dowodu tożsamości – zostaną rozpoznani poprzez skan twarzy. Osoby chcące załatwić sprawę na komisariacie nie będą musiały czekać w kolejce, wypełniać dokumentów, ani nawet pobierać aplikacji mobilnej i w niej dokonywać autoryzacji. System ma mieć dostęp do wszystkich potrzebnych danych. Na razie nie podano więcej szczegółów.

Wiemy jednak, że w Państwie Środka inwigilacja obywateli jest na bardzo wysokim poziomie. Partyjne władze chcą kontrolować niemal każdy ruch Chińczyków, czego przykładem mogą być komentarze w Internecie na dowód, albo permanentne zablokowanie odstępu do kryptowalut. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Czy to koniec giełd Bitcoina w Chinach? Kryptowaluty w cieniu polityki. Zresztą technologia służąca do rozpoznawania twarzy staje się jednym z ulubionych narzędzi chińskich stróżów prawa.

W tym przypadku wydaje się jednak, że inwigilacja może wyjść obywatelom na dobre,  chociaż pewnie znów pojawią się głosy, że roboty zabierają ludziom pracę. Czy tak jest naprawdę? Pewnie jest w tym trochę racji, ale czy większość z Was nie chciałaby załatwiać spraw urzędowych bez potrzeby wypełniania mnóstwa formularzy i rozmowy z niemiłą obsługą w okienku?