Partner serwisu Visa dla biznesu

Chińscy giganci będą rozwijać IoT i sztuczną inteligencję

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Sztuczna Inteligencja
Opublikowano: 29 listopada 2017, 11:35 Aktualizacja: 19 lutego 2019, 21:39

Chiny to potęga na rynku fintechowym i technologicznym. Pomimo, że zdaniem niektórych obserwatorów wciąż sporo brakuje im do technologicznego poziomu USA, to Państwo Środka ma jeden niezaprzeczalny atut – ogromną populację, czyli niemal niewyczerpany rynek zbytu. Dlatego nikt nie może lekceważyć firm pokroju Alibaby, Tencentu, Xiaomi, czy Baidu.

Chińscy giganci będą rozwijać IoT i sztuczną inteligencję

To właśnie te dwie ostatnie spółki ogłosiły nawiązanie współpracy w zakresie rozwoju Internet of Things i sztucznej inteligencji. Baidu to przeglądarka internetowa i chińska odpowiedź na Google, natomiast Xiaomi to producent smartfonów, który wzoruje się na Apple.

Baidu jest trzecią najbardziej wartościową chińską firmą technologiczną notowaną na giełdzie, natomiast Xiaomi to jedno z najwyżej wycenianych przedsiębiorstw na świecie, które do tej pory na giełdę nie weszło.

Czytaj także: „Wtorki z Mastercard” w Multikinie z biletami w supercenach

Baidu i Xiaomi – współpraca dla dobra technologii

Biometria i deep learning to dwa główne obszary, na którym mają skupić się chińscy giganci. Baidu podobnie jak Google nie jest już tylko przeglądarką internetową, ale prężnie działającą spółka technologiczną. Sztuczna inteligencja i deep learning to coś, nad czym od kilku miesięcy intensywnie pracuje Baidu. Owocem pracy są między innymi inteligentne głośniki, które firma zaprezentowała w połowie listopada. Obecnie wycena Baidu to około 86 mld USD.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja znów wchodzi na salony. Sprosta oczekiwaniom?

Natomiast Xiaomi zdobyło pozycję lidera na chińskim rynku smartfonów i coraz odważniej podbija Indie i rynek europejski – ich największą zaletą są niskie ceny. Telefony od Xiaomi są coraz popularniejsze także w Polsce. Firma działa na naszym rynku od września 2016 roku i od tego czasu była w stanie zdobyć wierne grono klientów. Dodatkowo Xiaomi planuje ekspansję na rynek Ameryki Północnej – ale na razie nie chodzi o USA. Firma Lei Juna celuje w Kanadę oraz Meksyk. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Ofensywa Xiaomi. Ameryka na horyzoncie.

Na razie firmy nie zdradziły szczegółów współpracy, ale można się domyślać, że nowe rozwiązania z zakresu IoT i sztucznej inteligencji pojawią się na przykład w nowych smartfonach Xiaomi. Dodatkowo firmy mają pracować nad rozwojem wirtualnej rzeczywistości i autonomicznych samochodów. Na razie nie wiadomo czy współpraca będzie miała charakter globalny, czy skupi się jedynie na chińskim rynku.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

chinscy-giganci-beda-rozwijac-iot-sztuczna-inteligencje