Przypominają one trochę Google Glass… Na początek taki gadżet otrzyma policja kolejowa w mieście Zhengzhou, stolicy prowincji Henan, w środkowo-wschodnich Chinach. Dlaczego akurat teraz? Zbliża się chiński nowy rok (16 lutego), a jest to okres, który przez wielu ekspertów uznawany jest za największą migrację na świecie. Chińczycy przemieszczają się pomiędzy miastami, odwiedzając rodziny i znajomych.

Chińskie władze informują, że nowe okulary już przyczyniły się do złapania 7 podejrzanych przestępców i prawie 30 osób podróżujących pod fałszywym nazwiskiem. Produkowane są przez pekińską firmę LLVision Technology. O sprawie pisze serwis The Verge.

Czytaj także: Już za 3 miesiące Tesla pokaże w pełni autonomiczny samochód

Inteligentne okulary do łapania przestępców

Inteligentne okulary do łapania przestępców

Okulary działają bardzo podobnie do kamer CCTV (wykorzystywanych do monitoringu ulicznego, bądź wewnątrz budynków). Są połączone z bazą danych, w której znajdują się podobizny poszukiwanych osób. System identyfikuje twarz przechodnia i porównuje ją z wizerunkami z bazy danych.

Nowe okulary ze sztuczną inteligencją mają pewną przewagę nad kamerami – są w stanie lepiej rozpoznać twarz w tłumie. Podczas gdy kamera tkwi w jednym miejscu ciężko jest jej zidentyfikować osobę, która przemieszcza się w ulicznym tłumie. Policjant w okularach może natomiast poruszać się za podejrzanym, jeżeli system zasugeruje jakieś nieprawidłowości.

Chińska policja dostała oklura z funkcją rozpoznawania twarzy - do łapania przestępców.

Czytaj także: W Chinach powstanie komisariat bez policjantów

Zgodnie z niektórymi szacunkami do 2020 roku w Chinach ma być nawet 600 milionów kamer CCTV, a kraj jawi się jako ten, który w największym stopniu inwigiluje swoich obywateli. W autonomicznej, muzułmańskiej prowincji Sinciang testowany jest system rozpoznawania twarzy, który identyfikuje podejrzanych obywateli (muzułmanów) i informuje policję jeżeli ci zbytnio oddalą się od miejsca zamieszkania.

Cenzura obejmuje także Internet, gdzie wyeliminowano posty i komentarze anonimowych użytkowników. Firmy działające w sieci, jak i sami dostawcy Internetu są zobowiązani do weryfikacji użytkowników. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – Komentarz na dowód? Chiny wprowadzają nowe prawo w Internecie.