Partner serwisu Visa dla biznesu

„Chiński Kindle” pozyska 800 mln dolarów?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 4 lipca 2017, 14:31 Aktualizacja: 6 maja 2019, 16:02

Tencent postanowił rozpocząć ofertę publiczną (IPO) dla swojej spółki China Literature. CL to największa firma na rynku e-booków w Państwie Środka. Ofertę przedstawią podmioty z Hong Kongu, które są w stanie wyłożyć nawet 800 mln dolarów.

"Chiński Kindle" pozyska 800 mln dolarów?

Tencent to jedna z najwyżej wycenianych korporacji azjatyckich, która zrzesza takie firmy jak WeChat, TenPay, czy właśnie China Literature. O miano najwyżej wycenianej grupy w Azji rywalizuje z Alibaba Group.

Czytaj także: Microsoft szykuje grupowe zwolnienia

China Literature na sprzedaż. Tencent ma plan

China Literature to serwis bardzo podobny do Amazon Kindle. Chińczycy posiadają ponad 8 milionów pozycji od ponad 5 milionów autorów w swojej cyfrowej bibliotece. Miesięcznie z China Literature korzysta ponad 175 milionów użytkowników, z czego 90% na urządzeniach mobilnych.

65% udziałów w CL znajduje się w rękach Tencent. Firma chce wystawić część udziałów na sprzedaż, ale zapewnia, że przynajmniej 50% z nich wciąż pozostaną w rękach Tencentu. W zeszłym roku China Literature była wyceniana na 2,6 mln RMB ( renminbi – chińska waluta), co oznaczało wzrost o 59% w porównaniu do roku poprzedniego.

Tencent chce zdobyć jeszcze większe fundusze, aby rozszerzyć działalność China Literature na kolejne rynki. W tym celu jako sponsorów oferty zatrudniono Bank of America i Credit Suisse. Tencent działa na rynku e-booków już od 2004 roku, ale prawdziwy rozwój w tym sektorze rozpoczął się od roku 2014, kiedy to Chińczycy przejęli firmę Cloudary Corp za ponad 729 mln USD.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

chinski-kindle-pozyska-800-mln-dolarow