Firma planuje zwiększenie zatrudnienia nawet pomimo ryzyka „banu” na ternie USA. TikTok znajduje się na cenzurowanym ze względu na podejrzenia o szpiegowanie użytkowników. Przypomnijmy, że zarzuty dotyczą przekazywania tychże danych chińskiemu rządowi.

Obecnie TikTok zatrudnia 1400 pracowników w USA. W planach jest zwiększenie zatrudnienia do 10 tys. osób do końca 2022 roku. Właściciel TikToka, czyli chiński ByteDance prawdopodobnie do końca 2020 roku będzie zatrudniać 100 tys. osób (w Chinach). Dla porównania Facebook zatrudnia ok. 44 tys. osób, Google ok. 118 tys., a chińska Alibaba – ponad 110 tys (za CNBC).

TikTok to światowy fenomen

TikTok to światowy fenomen, uwielbiany zwłaszcza przez młodych ludzi. W aplikacji należącej do chińskiego ByteDance użytkownik może podzielić się ze znajomymi krótkim filimikiem okraszonym specjalnymi efektami, filtrami czy muzyką. Filmy często mają charakter wyzwania np. wykonanie określonego rodzaju tańca do wybranej muzyki. Użytkownicy TikToka z największą liczbą fanów nazywani są TikTokerami. Obecnie aplikacja ma ok. 800 mln użytkowników.

Pomimo swoich niewątpliwie ważnych osiągnięć w zakresie rozrywki internetowej, TikTok ma jedną zasadniczą wadę, a raczej zarzut – śledzenie użytkowników i gromadzenie danych o nich. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, aczkolwiek istnieją poważne obawy, że dane są przekazywane chińskim władzom. Z tego względu coraz więcej korporacji decyduje się na wprowadzenie zakazu instalacji TikToka na służbowym sprzęcie – taką decyzję podjął m.in. Wells Fargo czy Amazon.

Właściciel TikToka wyceniany jest na ok. 140 mld USD. Tylko w I kw. 2020 roku aplikację TikTok pobrano ponad 300 mln razy (za CB Insights). Przeciętny „zaangażowany użytkownik” spędza w aplikacji ponad 50 minut dziennie. Firma oficjalnie zarabia głównie na reklamach i promocji produktów w e-commerce (afiliacja).

/LP