Partner serwisu Visa dla biznesu

Chiny banują ICO’s

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 4 września 2017, 14:52 Aktualizacja: 6 maja 2019, 16:03

Nad ICO’s gromadzą się czarne chmury. Amerykański Security and Exchange Comission wydał ostrzeżenie przed ryzykiem związanym z kolejną sprzedażą tokenów, a chiński rząd poszedł jeszcze dalej – całkowicie zakazał takiej praktyki.

Chiny banują ICO's

ICO to skrót od initial coin offering. ICO to nowa alternatywa finansowania działalności gospodarczej: zamiast tradycyjnych rund pozyskiwania funduszy, a nawet IPO, firmy oferują na rynku tokeny – a nie udziały, a inwestorzy używają cyfrowych walut, takich jak Bitcoin aby za nie zapłacić. Ta metoda zbierania funduszy jest nieco kontrowersyjna, ze względu na spore ryzyko oszustwa.

Czytaj także: Komentarz na dowód? Chiny wprowadzają nowe prawo w Internecie

Chiński Bank Centralny – ICO’s to pranie brudnych pieniędzy

Komisja na czele z chińskim Bankiem Centralnym wydała dzisiaj komunikat, zgodnie z którym ze skutkiem natychmiastowym zakazuje finansowania poprzez ICO. Zdaniem komisji taka metoda pozyskiwania funduszy „poważnie zaburzyła ekonomiczny i finansowy porządek”.

Ludowy Bank Chin twierdzi, że znaczna część ICO to fraudy i tworzenie piramidy finansowej. Teraz komisja zajmująca się tą formą finansowania przeprowadzi kontrole u około 60 chińskich firm. Dopóki nie poznamy rezultatów, ICO pozostaną zakazane.

Czytaj także: Tokenizacja – co to jest token i do czego służy?

W podobnym tonie wypowiada się Monetery Authority of Singapore. Bank centralny miasta-państwa twierdzi, że poprzez ICO można brać brudne pieniądze i robić różnego rodzaju przekręty finansowe.

Zgodnie z danymi prezentowanymi na serwisie Tech Crunch w tym roku z finansowania metodą ICO pozyskano 1,6 miliarda USD. To właśnie Chiny są domem dla jednego z najbardziej aktywnych społeczeństw w świecie walut wirtualnych. W pierwszej połowie bieżącego roku chińskie firmy pozyskały dzięki ICO’s ponad 383 mln USD.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

chiny-banuja-icos