O sprawie pisze Reuters. Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (ang. NDRC) poinformowała w poniedziałek, że czeka na komentarze opinii publicznej odnośnie przedstawionych przez siebie planów. NDRC opracowało listę branż, które zamierza rozwijać, ograniczać i zlikwidować.

Chiny po raz kolejny uderzają w kryptowaluty

Co ciekawe lista została opublikowana po raz pierwszy już w 2011 roku. Teraz NDRC postanowiło ją zaktualizować i wpisać wydobywanie kryptowalut na stronę branż przeznaczonych do likwidacji. Zdaniem Komisji wydobywanie Bitcoina nie podlega wystarczającym regulacjom, jest niebezpieczne, marnuje cenne zasoby, a nawet przyczynia się do zanieczyszczania środowiska.

NDRC nie przedstawia daty, od której kopanie kryptowalut miałoby zostać zakazane. Teraz opinia publiczna ma czas do 7 maja na przedstawienie komentarzy do projektu. Brak sprecyzowanej daty ma oznaczać, że zakaz kopania kryptowalut powinien wejść w życie od razu po zatwierdzeniu dokumentu – pisze Reuters.

Sektor kryptowalut jest pod ścisłą kontrolą w Państwie Środka od 2017 roku, kiedy to władze zaczęły blokować ICO’s i zamykać krajowe giełdy wymiany walut wirtualnych. Chińczycy zaczęli także ograniczać samo wydobywanie BTC, co zmusiło wiele firm do relokacji i szukania swojego szczęścia za granicą.

Chińskie spółki należą do największych na świecie producentów sprzętu do kopania Bitcoina. W zeszłym roku trzy z nich postanowiły wejść na giełdę w Hong Kongu – w tym dwie największe w postaci Bitmain Technologies i Cannan. Więcej o tym jak Bitmain i inne firmy z branży tracą na krajowych regulacjach i spadku wyceny Bitcoina pisaliśmy w podlinkowanym tekście.

Informacja o planach chińskiego rządu pojawiła się akurat w momencie, gdy wycena BTC po raz pierwszy od listopada 2018 roku przekroczyła granicę 5 tys. dolarów. Niewykluczone, że po wiadomościach z Państwa Środka kurs najpopularniejszej kryptowaluty ponownie spadnie poniżej wspomnianego progu. Szczególnie, że sami analitycy i inwestorzy przyznali, iż nagły wzrost wyceny Bitcoina ich zaskoczył.

/Rafał Tomaszewski