Partner serwisu Visa dla biznesu

Chiny zainwestują miliardy dolarów w SoftBank?

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 30 marca 2018, 15:21 Aktualizacja: 23 lutego 2019, 21:44

Chiński rząd rozważa dofinansowanie dla jednego z najambitniejszych projektów inwestycyjnych na świecie – japońskiego SoftBanku. Władze w Państwie Środka rozmawiały na temat przekazania pieniędzy na technologiczny fundusz Vision Fund o prognozowanej wartości 100 miliardów dolarów.

Chiny zainwestują miliardy dolarów w SoftBank?

Vision Fund to fundusz stworzony przez SoftBank. Jeszcze w zeszłym roku miały toczyć się rozmowy pomiędzy SoftBankiem a China Investment Corporation – największym niezależnym chińskim funduszem. CIC ma posiadać nawet 800 miliardów USD na inwestycje – rzekome rozmowy dotyczyły oczywiście wsparcia Vision Fund. Informacje o japońsko-chińskich negocjacjach podaje serwis Recode.

Czytaj także: Nowa wtyczka od Mozilli. Chroni przed Facebookiem

Sojusz chińsko-japoński

Do tej pory żadna inwestycja na linii SoftBank – CIC nie doszła do skutku. Różne źródła podają sprzeczne informacje o tym, jak poważne były te rozmowy.  Japończycy mają się jednak obawiać wchodzenia w interesy z Chińczykami – mogłoby to skutkować problemami regulacyjnymi i niechybnym zaangażowaniem w politykę.

Pomimo tego SoftBank nie zamierza odpuszczać chińskiego rynku. Vision Fund przez ostatni rok szukał partnera w Państwie Środka, aby zainwestować w lokalne firmy. Wygląda więc na to, że korzyści wynikające ze współpracy mogą przekonać Japończyków do nawiązania porozumienia z chińskim partnerem.

Taki ruch miałby wymierne korzyści dla obu stron. Vision Fund wciąż potrzebuje kapitału do startu, a China Investment Corporation chce uzyskać dostęp do amerykańskich firm z Doliny Krzemowej. Wydaje się więc, że prędzej czy później dofinansowanie zostanie zrealizowane.

Czytaj także: Chiny dokręcają śrubę kryptowalutom

SoftBank istnieje na rynku od 1981 roku i zatrudnia ponad 60 tysięcy osób na całym świecie. Jego twórcą jest Masayoshi Son – uznawany za najbogatszego mieszkańca Japonii. Majątek Sona szacowany jest na ponad 23 miliardów dolarów. SoftBank w swoim portfolio posiada takie firmy jak Uber, Didi, WeWork, Nvidia, czy Alibaba.

Czytaj także: SoftBank przejmuje prawie 20% udziałów w Uberze


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

chiny-zainwestuja-miliardy-dolarow-w-softbank