Tytuły:

  • współzałożyciel i prezes Ripple,
  • współzałożyciel E-Loan,
  • współzałożyciel Prosper Marketplace.

Dzieciństwo i wykształcenie

Larsen urodził się w San Francisco w 1960 roku. Jego matka była rysowniczką, a ojciec mechanikiem samolotowym, pracującym dla sił powietrznych USA. Larsen ukończył Uniwersytet Stanowy w San Francisco na kierunku zarządzanie międzynarodowe oraz rachunkowość. Po studiach podróżował po świecie, pracując dla firmy Chevron. Przeprowadzał kontrole finansowe w Indonezji, Brazylii i Ekwadorze. W 1991 roku zdobył tytuł „Master of Business Administration” na Uniwersytecie Stanford.

Początki działalności

Na początku lat 90-tych Larsen rozpoczął pracę w branży kredytów hipotecznych w Palo Alto w Kalifornii, w centrum dla startupów z Doliny Krzemowej. Tam zaprzyjaźnił się z Janiną Pawlowski, z którą wspólnie założył stronę internetową E-Loan, oferującą pożyczki hipoteczne online. Powodem rozpoczęcia własnej działalności była frustracja spowodowana zawiłymi procedurami w zakresie pożyczek. Przyjaciele zgodnie stwierdzili, że z pomocą Internetu można ten proces znacznie uprościć.

E-Loan ruszył w 1997 roku i od razu zebrał pozytywne opinie, będąc jednym z pierwszych kredytodawców hipotecznych online. Firma rozszerzała swoją działalność, jednak w 1998 roku wpadła w tarapaty finansowe. Udało się je przezwyciężyć i w 2000 roku wartość E-Loan sięgnęła 1 mld USD. Startup została sprzedany w 2005 roku Banco Popular.

Polityka prywatności

Chris Larsen określa siebie mianem „radykalnie prokonsumenckiego”. Dał temu dowód w 2001 roku, gdy kalifornijska Członkini Zgromadzenia przedstawiła projekt mówiący o tym, że klient musi wyrazić zgodę, aby jego dane (stan konta, numer telefonu i tym podobne) mogły być udostępniane przez banki. Propozycja miała silne poparcie społeczne, lecz sprzeciwiało się jej środowisko bankowe i biznesowe.

Larsen udzielił bardzo silnego wsparcia tej inicjatywie, współtworząc koalicję „Californians for Privacy Now” i dokładając się z własnych pieniędzy ( 1 mln USD) do finansowania projektu . Następnie dzięki pomocy Larsena zebrano 600 tysięcy podpisów poparcia pod propozycją zmian. Te działania doprowadziły do osłabienia oporu sektora biznesowego i w efekcie nowa ustawa została wprowadzona w 2003 roku. Jackie Speier, pomysłodawczyni zmian, stwierdziła że dzięki Larsenowi Kalifornia jest postrzegana jako wzór do naśladowania w zakresie polityki finansowej dla innych stanów.

Pionier rozwiązań finansowych

Po sprzedaży E-Loan, Chris Larsen wspólnie z Johnem Witchelem stworzył Prosper Marketplace w 2005 roku. Firma stała się pierwszą w USA, oferującą pożyczki społecznościowe. Do roku 2008 firma pożyczyła w sumie 120 mln USD, a korzystali z niej zarówno uznani przedsiębiorcy jak i młodzież studencka.

Prosper Marketplace spotkał się jednak z silną opozycją United States Securities and Exchange Commission, czyli komisją papierów wartościowych i giełd. Ówczesne regulacje były dopasowane do tradycyjnej bankowości, a działalność PM nie była zgodna ze wszystkimi normami. Firma musiała nieco zmienić sposób działania, przykładając większą wagę do oceniania ryzyka kredytowego każdego potencjalnego kredytobiorcy. W 2012 roku Larsen zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Prosper Marketplace.

Czy Chris Larsen ukształtuje przyszłość pieniądza?

Od roku 2012 Chris Larsen współtworzy sieć Ripple Labs, oferującą nowy protokół płatności oparty na transparentnych przelewach w czasie rzeczywistym. System oferuje łatwe przelewy transgraniczne zarówno dla dużych korporacji, jak i osób prywatnych.. Na rynku kryptowalut Ripple ustępuje jedynie Bitcoinowi. Jest to jedna z najgorętszych firm na FinTechowym rynku, o której pisaliśmy już tutaj.

Dzięki swoim osiągnięciom Chris Larsen jest osobą bardzo cenioną w środowisku finansowo-technologicznym. Zapraszany jest na konferencje i wydarzenia poświęcone finansom i technologii. Jego publikacje pojawiają się w prestiżowych pismach takich jak na przykład American Banker.

Larsen wspiera młode i zdolne umysły za pośrednictwem swojego funduszu Chris Larsen Scholarship Fund na Stanowym Uniwersytecie San Francisco. Walczył też z firmami oferującymi tak zwane „chwilówki”, będąc członkiem Silicon Valey Community Foundation.

Chris Larsen bez wątpienia jest jednym z najważniejszych ludzi w branży FinTechowej. Jego wielką przewagą nad innymi przedsiębiorcami jest wieloletnie doświadczenie. Dał się poznać jako zaprawiony w bojach biznesmen, dla którego nie obce są przejściowe problemy finansowe lub prawne. Ułatwianie życia klientom jest wciąż jego podstawowym celem.