Partner serwisu Visa dla biznesu

Chris Larsen- prokonsumencki idealista

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 29 lipca 2016, 16:48 Aktualizacja: 21 maja 2019, 10:24

Tytuły: współzałożyciel i prezes Ripple, współzałożyciel E-Loan, współzałożyciel Prosper Marketplace. Dzieciństwo i wykształcenie Larsen urodził się w San Francisco w 1960 roku. Jego matka była rysowniczką, a ojciec mechanikiem samolotowym, pracującym dla sił powietrznych USA. Larsen ukończył Uniwersytet Stanowy w San Francisco na kierunku zarządzanie międzynarodowe oraz rachunkowość. Po studiach podróżował po świecie, pracując dla[…]

Chris Larsen- prokonsumencki idealista

Tytuły:

  • współzałożyciel i prezes Ripple,
  • współzałożyciel E-Loan,
  • współzałożyciel Prosper Marketplace.

Dzieciństwo i wykształcenie

Larsen urodził się w San Francisco w 1960 roku. Jego matka była rysowniczką, a ojciec mechanikiem samolotowym, pracującym dla sił powietrznych USA. Larsen ukończył Uniwersytet Stanowy w San Francisco na kierunku zarządzanie międzynarodowe oraz rachunkowość. Po studiach podróżował po świecie, pracując dla firmy Chevron. Przeprowadzał kontrole finansowe w Indonezji, Brazylii i Ekwadorze. W 1991 roku zdobył tytuł „Master of Business Administration” na Uniwersytecie Stanford.

Początki działalności

Na początku lat 90-tych Larsen rozpoczął pracę w branży kredytów hipotecznych w Palo Alto w Kalifornii, w centrum dla startupów z Doliny Krzemowej. Tam zaprzyjaźnił się z Janiną Pawlowski, z którą wspólnie założył stronę internetową E-Loan, oferującą pożyczki hipoteczne online. Powodem rozpoczęcia własnej działalności była frustracja spowodowana zawiłymi procedurami w zakresie pożyczek. Przyjaciele zgodnie stwierdzili, że z pomocą Internetu można ten proces znacznie uprościć.

E-Loan ruszył w 1997 roku i od razu zebrał pozytywne opinie, będąc jednym z pierwszych kredytodawców hipotecznych online. Firma rozszerzała swoją działalność, jednak w 1998 roku wpadła w tarapaty finansowe. Udało się je przezwyciężyć i w 2000 roku wartość E-Loan sięgnęła 1 mld USD. Startup została sprzedany w 2005 roku Banco Popular.

Polityka prywatności

Chris Larsen określa siebie mianem „radykalnie prokonsumenckiego”. Dał temu dowód w 2001 roku, gdy kalifornijska Członkini Zgromadzenia przedstawiła projekt mówiący o tym, że klient musi wyrazić zgodę, aby jego dane (stan konta, numer telefonu i tym podobne) mogły być udostępniane przez banki. Propozycja miała silne poparcie społeczne, lecz sprzeciwiało się jej środowisko bankowe i biznesowe.

Larsen udzielił bardzo silnego wsparcia tej inicjatywie, współtworząc koalicję „Californians for Privacy Now” i dokładając się z własnych pieniędzy ( 1 mln USD) do finansowania projektu . Następnie dzięki pomocy Larsena zebrano 600 tysięcy podpisów poparcia pod propozycją zmian. Te działania doprowadziły do osłabienia oporu sektora biznesowego i w efekcie nowa ustawa została wprowadzona w 2003 roku. Jackie Speier, pomysłodawczyni zmian, stwierdziła że dzięki Larsenowi Kalifornia jest postrzegana jako wzór do naśladowania w zakresie polityki finansowej dla innych stanów.

Pionier rozwiązań finansowych

Po sprzedaży E-Loan, Chris Larsen wspólnie z Johnem Witchelem stworzył Prosper Marketplace w 2005 roku. Firma stała się pierwszą w USA, oferującą pożyczki społecznościowe. Do roku 2008 firma pożyczyła w sumie 120 mln USD, a korzystali z niej zarówno uznani przedsiębiorcy jak i młodzież studencka.

Prosper Marketplace spotkał się jednak z silną opozycją United States Securities and Exchange Commission, czyli komisją papierów wartościowych i giełd. Ówczesne regulacje były dopasowane do tradycyjnej bankowości, a działalność PM nie była zgodna ze wszystkimi normami. Firma musiała nieco zmienić sposób działania, przykładając większą wagę do oceniania ryzyka kredytowego każdego potencjalnego kredytobiorcy. W 2012 roku Larsen zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Prosper Marketplace.

Czy Chris Larsen ukształtuje przyszłość pieniądza?

Od roku 2012 Chris Larsen współtworzy sieć Ripple Labs, oferującą nowy protokół płatności oparty na transparentnych przelewach w czasie rzeczywistym. System oferuje łatwe przelewy transgraniczne zarówno dla dużych korporacji, jak i osób prywatnych.. Na rynku kryptowalut Ripple ustępuje jedynie Bitcoinowi. Jest to jedna z najgorętszych firm na FinTechowym rynku, o której pisaliśmy już tutaj.

Dzięki swoim osiągnięciom Chris Larsen jest osobą bardzo cenioną w środowisku finansowo-technologicznym. Zapraszany jest na konferencje i wydarzenia poświęcone finansom i technologii. Jego publikacje pojawiają się w prestiżowych pismach takich jak na przykład American Banker.

Larsen wspiera młode i zdolne umysły za pośrednictwem swojego funduszu Chris Larsen Scholarship Fund na Stanowym Uniwersytecie San Francisco. Walczył też z firmami oferującymi tak zwane „chwilówki”, będąc członkiem Silicon Valey Community Foundation.

Chris Larsen bez wątpienia jest jednym z najważniejszych ludzi w branży FinTechowej. Jego wielką przewagą nad innymi przedsiębiorcami jest wieloletnie doświadczenie. Dał się poznać jako zaprawiony w bojach biznesmen, dla którego nie obce są przejściowe problemy finansowe lub prawne. Ułatwianie życia klientom jest wciąż jego podstawowym celem.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

chris-larsen-prokonsumencki-idealista