Na świecie coraz większą popularnością a zarazem atencją pracodawców cieszy się termin „financial wellness” oraz „financial wellbeing”. Odnosi się on do ogólnej kondycji finansowej danej osoby i jej wpływu na wszystkie aspekty życia. Zarobki są traktowane jako pierwszy krok do opisania szerszych cech życia pracownika, m.in. zdrowia, poczucia satysfakcji i realizacji, relacji z innymi ludźmi, czy wydajności.

Okazuje się, że sytuacja finansowa wpływa na zaangażowanie pracowników, ich motywację do pracy oraz samopoczucie. Symmetrical.ai, start-up dostarczający m.in. narzędzia do obsługi finansów pracowniczych, sprawdził oczekiwania i finansowe bolączki polskich prawników i zarazem ich finansowy wellbeing.

Pracownicy w Polsce najgorzej oceniają swoje finanse

  • Spośród czterech badanych obszarów życia: zdrowie, kariera, finanse i życie prywatne, pracownicy najgorzej ocenili swoje finanse
  • Co trzeci pracownik żyje praktycznie od pierwszego do pierwszego
  • Co czwarty pracownik szuka nowej, lepiej płatnej pracy ze względu na swoją sytuację finansową
  • Co trzeci pracownik chciałby mieć możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia częściej niż raz w miesiącu

Pomocą mogą być tanie zaliczki pracownicze, które – poprzez prostą w obsłudze aplikację – oferuje Symmetrical. Jest na nie zapotrzebowanie. 45 proc. pracowników chciałoby mieć taką możliwość, a w oczach 40 proc. takie rozwiązanie przyczyniłoby się do poprawy oceny pracodawcy.

Jak pracodawca może pomóc pracownikowi? Ilu z nich nie śpi przez swoją sytuację materialną? Jak niepewność jutra wpływa na zaangażowanie w pracy?