Credit Agricole udostępnia przelewy na numer telefonu BLIK

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#BLIK#Credit Agricole
Opublikowano: 18 marca 2019 Aktualizacja: 28 kwietnia 2019

Credit Agricole stał się siódmym bankiem, który udostępnił przelewy na numer telefonu BLIK. To najszybszy sposób przekazywania pieniędzy pomiędzy klientami różnych banków. W ubiegłym roku użytkownicy BLIKA zrealizowali ponad 5 milionów takich transakcji.

BLIK pojawił się w Credit Agricole stosunkowo późno – w kwietniu 2018 roku. Razem z BLIKIEM w banku zadebiutowały także przelewy Express Elixir. Zaletą przelewów na telefon BLIK jest przede wszystkim to, że nie muszą znać numeru konta odbiorcy przelewu, a pieniądze docierają do odbiorcy natychmiast, nawet jeśli korzysta z usług innego banku. Obecnie taką usługę oferuje już siedem banków: PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium i właśnie Credit Agricole.

Do wdrożenia przygotowuje się także Bank Pekao, a klienci powinni się go spodziewać w II kwartale 2019 roku. Przelewy na numer telefonu są bezpłatne.

Przelewy na telefon BLIK już w siedmiu bankach

W 2018 roku Polacy zrealizowali aż 91 mln transakcji BLIKIEM, to blisko trzy razy więcej niż rok wcześniej i dwa razy więcej niż w pierwszych trzech latach funkcjonowania systemu. Wartość transakcji zrealizowanych w 2018 r. przekroczyła 12 mld złotych, dla porównania – w roku 2017 r. było to 4,5 mld zł. W całym roku odnotowano 66,2 mln transakcji w internecie, 14,6 mln wpłat i wypłat w bankomatach, 5,18 mln przelewów na numer telefonu oraz 5,04 mln transakcji w terminalach płatniczych.

Aby korzystać z przelewów na numer telefonu, użytkownik musi powiązać ten numer ze swoim rachunkiem bankowym – trzeba to zrobić w aplikacji mobilnej swojego banku. Informacja taka trafia do systemu BLIK. Dzięki temu, gdy inny użytkownik chce wysłać przelew na numer telefonu, jego bank może sprawdzić w systemie BLIK, na jaki numer rachunku ma wykonać przelew. Pieniądze trafiają na konto odbiorcy niemal natychmiast – nawet jeśli nadawca przelewu ma konto w innym banku niż jego odbiorca – co w tym przypadku jest możliwe dzięki zastosowaniu systemu Express Elixir.

Przy okazji warto przypomnieć, że Polski Standard Płatności pracuje nad udostępnieniem przelewów na numer telefonu w skali międzynarodowej. PSP wykonał testową integrację z systemem Standardised Proxy Lookup service (SPL), która pozwoli na przesłanie środków na numer telefonu pomiędzy europejskimi bankami. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

credit-agricole-udostepnia-platnosci-na-numer-telefonu-blik