Jednym z gości i prelegentów będą przedstawiciele jednego z największych kantorów internetowych w Polsce – Currency One. Z Maciejem Przygórzewskim, głównym dilerem walutowym w firmie, rozmawiał Rafał Tomaszewski.

Czytaj także: Mała działalność gospodarcza – projekt Ministerstwa Rozwoju korzystny dla startupów

Rafał Tomaszewski: Dzień dobry! Na początek może opowiedziałby Pan o działalności Currency-One?

Maciej Przygórzewski: Dzień dobry. Currency One SA to czołowa spółka na rynku wymiany walut online w Polsce. Powstała w wyniku połączenia pierwszej społecznościowej platformy wymiany walut – Walutomat.pl oraz jednego z pierwszych e-kantorów – Internetowykantor.pl, które umożliwiają szybką i bezpieczną wymianę walut.

Zaufało nam już blisko pół miliona klientów. którzy miesięcznie wymieniają dziesiątki milionów euro, dolarów, funtów, franków i wielu innych walut.

R.T.:  Co Pan myśli o polskim sektorze FinTech? Ja Pan ocenia go w porównaniu do Zachodu?

M. P.:

W Polsce to zjawisko jest już praktycznie niespotykane. Banki oferują nowoczesne usługi, dlatego startupy mają większy problem ze znalezieniem niszy rynkowej. Jeżeli na przykład w USA ktoś zaoferuje wygodne płatności cyfrowe, to już ma szansę na zdobycie rynku. W Polsce sytuacja wygląda inaczej.

R.T.: Jak z Państwa perspektywy wygląda polski rynek kantorów online? Jak się on prezentuje w porównaniu do Zachodu?

M.P.: 

Na uwagę zasługują natomiast bardzo szybkie przelewy w bankach i powszechność dostępu do bankowości internetowej i mobilnej również w przypadku bardziej zaawansowanych funkcji.

R.T.: Jakby Pan zareklamował kantory działające w Internecie? Dlaczego warto korzystać z kantorów online?

M. P.: Odpowiedź jest prosta – przede wszystkim dla wygody. Jeżeli rozliczamy faktury w obcej walucie to kantor internetowy jest naturalnym wyborem. Ale nawet przy zwykłej wymianie walut nie musimy się fatygować do placówki.

Kantory online oferują też bardziej atrakcyjne kursy wymiany walut. Mogą sobie na to pozwolić, ponieważ koszty ich działalności są niższe a skala olbrzymia. Kantor internetowy nie musi utrzymywać lokalu w każdym mieście gdzie klient chce wymienić pieniądze, wystarczy jedno biuro.

Poza tym nie każdy czuje się bezpiecznie chodząc po ulicy z pokaźną sumą gotówki w kieszeni. Kantory internetowe niwelują to ryzyko.

R.T.: Czego spodziewacie się po nadchodzącym Fintech Brunch #1?

M. P.: Przede wszystkim inspiracji. Często pojawiamy się na tego typu konferencjach. Możliwe, że nawiążemy ciekawe kontakty i zapewne przestudiujemy interesujące case’y.

Pokażemy też swoją prezentację o rynku kantorów internetowych. Będzie to na pewno ciekawa prelekcja, dla wszystkich zainteresowanych. Chętnie podyskutujemy na temat branży FinTech i weźmiemy udział w przygotowanych warsztatach.

R.T.: Dziękuję za rozmowę.

M.P.: Dziękuję.