Po pierwszej sesji networkingowej wiceprezes Michał Jarski opowiedział o historii i produktach firmy Wheel Systems takich jak Cerb, Lynx oraz Fudo zarządzających dostępem uprzywilejowanym, powszechnie stosowanym w aplikacjach internetowych przez branże energetyczną, publiczną finansową czy telekomunikacyjną.

Czytaj także: Apple Watch wykryje arytmię z 97% skutecznością. Uchroni przed zawałem?

Cyberbezpieczeństwo w centrum uwagi

FintechTrends

Kolejnym prezentującym był Bartłomiej Lewandowski, dyrektor zarządzający w Mobter. Bartłomiej opisał piętrzące się wyzwania jakie stoją przed sektorem usług finansowych związane z szybko zwiększającymi się możliwościami przechwycenia danych uwierzytelniających użytkownika bankowości internetowej przez hakerów i oszustów w kontekście zmian regulacyjnych PSD2, które zmuszą banki do udostępnienia swoich danych pomiotom nowego rodzaju, na przykład tak zwanym PFM i BFM (personal finance manager / business finance manager).

W dalszej części Bartłomiej opowiedział jak kształtują się technologie uwierzytelniania, szczególnie w kontekście nadchodzących rewolucyjnych zmian w prawie związanych z implementacją dyrektywy PSD2 (Payment Services Directive 2). Wdrożenia Mobter rewolucjonizują proces uwierzytelniania poprzez użycie tak zwanego push token (CERB token), bardziej bezpiecznego niż sms a znanego z aplikacji mobilnych w mBanku i Eurobanku. Prezentacja zakończyła się podsumowaniem w jaki dokładnie sposób bankowość zostanie zrewolucjonizowana przez PSD2, jakie nowe kategorie podmiotów mogą powstać jako efekt PSD2 i jak PSD2 wpłynie na klienta bankowości detalicznej.

Czytaj także: Nie daj się „zrobić w słupa”

VoiceLab – biometria po polsku

Ostatnim prezentującym był Tomasz Szwelnik z VoiceLab, lidera w dziedzinie technologii biometrycznych. Tomasz opowiedział o parametryzacji głosu ludzkiego, sposobu wymowy i w jaki sposób VoiceLab pomaga biznesowi w identyfikacji osób oraz identyfikacji prób włamania się do aplikacji (np. odtwarzanie nagranego hasła z playback).

Podczas dyskusji panelowej, poprowadzonej przez Tomasza Ciamulskiego z Elnovel, prezentujący odpowiedzieli się na szereg pytań związanych z prezentacjami, między innymi jaki precyzyjnie poziom bezpieczeństwa są w stanie zagwarantować klientom i w jaki sposób (na bazie analizy statystycznej której efektem jest probabilistyczna, procentowa ocena raczej niż tak/nie – binarna ocena tożsamości logującej się osoby.

Konkludując, uwierzytelnianie biometryczne, czy to poprzez analizę głosu, oka czy odcisków palców będzie elementem wielo-czynnikowego uwierzytelniania, które zastąpi proste uwierzytelnianie za pomocą tylko loginu i hasła. Zarówno prezentacje, jak i debata zostały nagrane i wkrótce zostaną udostępnione w kanale FintechTrends.co na youtube.

Regulacje PSD2 mają za zadanie popchnąć banki do większej otwartości w celu ułatwienia procesu płatności, w pewnym sensie dorównania do poziomu chińskiego gdzie płatność za produkt lub usługę odbywa się za pomocą nawet jednego tylko kliknięcia. Konkludując, wysłuchawszy panelistów możemy być pewnie że branża cyberbezpieczeństwa pracuje obecnie ciężko by pomóc bankom w sprostaniu wymogom PSD2. Europejska oraz Polska branża finansowa przygotowuje się zatem na nadchodzącą eksplozję w e-handlu, wspierana przez firmy z branży cyberbezpieczeństwa, takie jak Mobter, VoiceLab czy Wheel Systems.

Następne spotkanie odbędzie się 12 czerwca i będzie dotyczyć nowej rzeczywistości w jakiej będą musiały odnaleźć się towarzystwa funduszy inwestycyjnych, domy maklerskie oraz sprzedawcy produktów finansowych w kontekście implementacji MiFID II – zaprasza Piotr Serwin z FintechTrends.co.