Zachowujmy ostrożność, gdy ktoś poprosi o podanie danych do karty płatniczej. Jeżeli otrzymujesz wiadomość e-mail, z informacją o konkursie, zawsze najpierw sprawdź, czy faktycznie ta firma organizuje takie rozdanie – doradza CyberRescue.

Niedawno pisaliśmy o ostrzeżeniu CyberRescue dotyczącym reklamy na Facebooku, która informuje o sprzedaży w ramach loterii robota kuchennego za 8,99 PLN. Jest to próba wyłudzenia. Kliknięcie w link i podanie danych karty płatniczej grozi utratą 300 PLN miesięcznie.

Wcześniej głośno było o wykorzystywaniu przez oszustów platformy Vinted, za pośrednictwem której wykradali pieniądze z konta bankowego. Stosowali przy tym metodę wyłudzeń znaną chociażby z serwisu OLX. Należy jednak podkreślić, że próby wyłudzenia pieniędzy nie odbywały się z wykorzystaniem technologii stosowanej przez Vinted. Dane, które umożliwiają przestępcy dostęp do środków na koncie ofiary podawane są przez samego użytkownika, w odpowiedzi na fałszywą wiadomość e-mail.

Oszuści podszywają się pod Media Markt

Rozsyłane są fałszywe e-maile informujące o wygranej w konkursie organizowanym przez sieć sklepów Media Markt. W wiadomości podane są cztery osoby, które zostały zwycięzcami. Aby otrzymać nagrodę wystarczy rzekomo odpowiedzieć na 3 pytania, które pojawią się po kliknięciu w przycisk „OK”.

W rzeczywistości przycisk przenosi na stronę, gdzie ofiara proszona jest o podanie danych osobowych i danych karty płatniczej, niby w celu odebrania nagrody. W ten sposób uruchamia płatną subskrypcję i może co miesiąc tracić z konta określoną kwotę.

Fałszywe konkursy to nie jedyne zmartwienie popularnej sieci supermarketów. Wczoraj serwis niebezpiecznik.pl poinformował o ataku hakerów na Media Markt, którego skutkiem jest ograniczenie dostępu do niektórych usług. Sieć Media Markt potwierdziła tę informację. Podobno cyberprzestępcy oczekują 240 mln USD okupu.

Niebezpiecznik zapobiegawczo radzi klientom sieci, aby zmienili hasła dostępu w tych serwisach, w których używali identycznego, jak do logowania w serwisie Media Markt.