– To jedno z naszych najpoważniejszych przedsięwzięć, przewidzianych Planem Działań Ministra Cyfryzacji stanowiącym część Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. – stwierdziła minister.

Czytaj także: Polski fintech stworzy system płatności oparty na blockchain

Czym jest krajowy węzeł e-tożsamości?

Krajowy węzeł e-tożsamości Anna Streżyńska

Głównym założeniem projektu jest przede wszystkim ujednolicenie logowania do elektronicznych systemów administracji publicznej. Proces legitymowania się obywatela w sieci, ma przypominać nieco ten ze świata rzeczywistego. Każdy z obywateli otrzyma unikalne dane do logowania.

Prostsze ma być rozliczanie PIT-ów, a do logowania do bankowości internetowej i sklepów mamy stosować jeden uniwersalny login i hasło. Węzeł ma być zintegrowany między innymi z platformą ePUAP, a firmy prywatne – na przykład sklepy internetowe – będą mogły łączyć się z węzłem, aby zweryfikować klientów.

Innym możliwym wykorzystaniem krajowego węzła e-tożsamości może być rejestracja dzieci przez Internet. Minister obiecywała, że taka możliwość pojawi się do końca 2017 roku, o czym pisaliśmy na Fintek.pl – Już niedługo „Brajanka” zarejestrujesz przez Internet.

– Takie podejście spowoduje szybkie pokonanie bariery braku powszechnego dostępu do środków identyfikacji elektronicznej, jak również umożliwi obywatelom korzystanie z tych samych, przyjaznych dla nich sposobów uwierzytelniania w usługach online. – komentuje minister Streżyńska.

Jest to kolejny pomysł, który skutecznie wdraża Ministerstwo Cyfryzacji. Wszystko wskazuje na to, że krajowy węzeł e-tożsamości ma uzupełniać projekt mDokumentów, których pilotaż trwa już kilka miesięcy. Dzięki rozwojowi programu mDokumentów nie będziemy musieli nosić w portfelu ani dowodu osobistego, ani prawa jazdy, ani dowodu rejestracyjnego.

Trzeba przyznać, że projekt krajowego węzła e-tożsamości wygląda bardzo obiecująco. Wygląda na to, że nie będziemy już potrzebować niezliczonych loginów i haseł do różnych serwisów i usług.  Niestety, na realne korzyści dla obywateli musimy jeszcze trochę poczekać. Na razie krajowy węzeł e-tożsamości musi przebrnąć przez procesy legislacyjne. Nie wiadomo kiedy dokładnie zostanie wdrożony.