W dniu 30 czerwca Ministerstwo Zdrowia przedstawiło rozwiązania, które mają zapobiegać łamaniu prawa podczas wystawiania e-recept. Wprowadzenie maksymalnej dziennej liczby wystawianych e-recept i ograniczenia w przepisywaniu leków psychotropowych – to proponowane przez resort działania.

Będzie dzienny limit wystawianych e-recept

– Po analizie Centrum e-Zdrowia mamy 10 lekarzy, którzy wystawili rocznie od 100 tys. do ponad 400 tys. recept. W skrajnym przypadku oznacza to 50 recept na godzinę przez 24 h. Mamy tu do czynienia z biznesem, a nie z troską o pacjenta – mówi minister Adam Niedzielski.

Aby zapobiec takim nadużyciom resort wprowadza obostrzenia w systemie elektronicznym, który obsługuje recepty w postaci ich limitu godzinowego, a także nowe regulacje dotyczące wypisywania leków psychotropowych. Lekarz na 10 godzin będzie mógł wystawić recepty 80 pacjentom –  łącznie będzie to maksymalnie 300 recept. Nie będzie też można wypisać recepty na leki psychotropowe bez wcześniejszego badania pacjenta.

– W 2 dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10 h swojej pracy. Większość to pracownicy tzw. receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept. Czy to jeszcze medycyna, czy już tylko biznes – napisał dzisiaj na Twitterze Adam Niedzielski.

Znaczna część lekarzy oraz Naczelna Izba Lekarska twierdzą, że nie jest to dobry kierunek zmian. Według nich trzeba oczywiście ograniczyć działalność tak zwanych receptomatów, ale nie poprzez narzucanie dziennego limitu wystawianych recept. Taki ruch może negatywnie odbić się na pacjentach, którzy już teraz czekają w długich kolejkach do specjalistów.