– Rok 2019 był wyjątkowy dla branży FinTech. Z jednej strony nastąpiły dość istotne zmiany na poziomie samego nadzorcy, które przekładają się na to, jak organ nadzorczy postrzega rynek. W ostatnich miesiącach dostrzegamy bardzo duże ożywienie i otwartość nadzoru, z czego jesteśmy szczególnie zadowoleni. Z drugiej strony był to też przełomowy rok jeśli chodzi o regulacje – przede wszystkim biorąc pod uwagę dyrektywę PSD2 i jej ogromny wpływ na rynek fintech – mówi Piotr Brewiński.

Piotr Brewiński z FinTech Poland dla Fintek.pl

Bardzo pozytywnym zjawiskiem w kontekście przyszłego roku jest wspomniane ożywienie i otwartość na rynek Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzorca ponownie rozpoczął prace w ramach zespołu roboczego ds. innowacji finansowych FinTech, którego prace zostaną wznowione. Urząd przedstawił także nową strategię na rok 2020, w ramach której ma powstać między innymi wirtualna piaskownica.

– Naszym zdaniem rok 2020 może być rokiem przełomowym. Ilość projektów chociażby w obszarze PSD2 i open bankingu, które już wystartowały bądź wystartują niebawem, napawa optymizmem. Również inicjatywy realizowane przez dużych uczestników rynku, jak powstanie Chmury Krajowej, są bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość. Nie spodziewamy się jednak aż takiej rewolucji na poziomie regulacyjnym, jak w roku bieżącym – komentuje Piotr Brewiński.

Fundacja FinTech Poland powstała w 2015 roku. Misją fundacji są działania na rzecz rozwoju innowacji finansowych i technologii transakcyjnych oraz wzmacnianie roli Polski jako  regionalnego centrum innowacji finansowej i transakcyjnej. FinTech może stać się jednym z silników wzrostu polskiej gospodarki. Polska jest właściwie sprofilowana aby świadomie włączyć się w rywalizację o miano ważnego hubu FinTech w Europie i wiodącego w naszym regionie. Zespół fundacji FinTech Poland to finansiści, prawnicy i ludzie technologii.

Więcej ciekawych informacji w materiale poniżej. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Wersja audio:


Słuchaj nas na: