Partner serwisu Visa dla biznesu

Czego słuchają Polacy? Spotify odsłania karty

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 5 grudnia 2019, 12:58 Aktualizacja: 5 grudnia 2019, 15:25

Najwyższe miejsce zestawienia najpopularniejszych artystów w Polsce ponownie zajmuje Taco Hemingway. Tuż za nim ulokowali się Bedoes oraz Tymek. Czołówka listy Spotify Wrapped 2019 wyraźnie pokazuje, że w bieżącym roku Polacy najchętniej słuchali… rodzimych raperów.

Czego słuchają Polacy? Spotify odsłania karty

Dzięki Spotify Wrapped każdy użytkownik może uzyskać dostęp do spersonalizowanych informacji na temat swoich preferencji muzycznych – chodzi między innymi o najczęściej słuchanych artystów, ulubione utwory, gatunki muzyczne i podcasty, a także czas spędzony na słuchaniu muzyki i liczbę polubionych utworów. Słuchacze mogą uzyskać dostęp do własnego podsumowania bezpośrednio w aplikacji Spotify i na stronie spotify.com/wrapped.

Podzimi raperzy ulubionymi artystami Polaków

Jeśli chodzi o ogólne dane na temat polskich użytkowników, to wśród 10 najczęściej słuchanych artystów w Polsce tylko dwóch pochodziło z zagranicy. Po raz kolejny na #1 miejscu uplasował się Taco Hemingway. Ostatni album artysty Pocztówka z WWA, Lato ’19 znajduje się wśród trzech najpopularniejszych albumów na platformie.  Drugie miejsce w kategorii najpopularniejszych artystów zajmuje młody raper Borys Przybylski, znany jako Bedoes, którego album pod tytułem Kwiat polskiej młodzieży zajął pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu najpopularniejszych albumów w Polsce.

Jak Polacy wypadają w zestawieniu z resztą świata? W skali globalnej najpopularniejszym artystą na Spotify był raper Post Malone. Na wysokich pozycjach znalazły się także kobiecie głosy. Album Billie Eilish When We All Fall Asleep, Where Do We Go? jest najpopularniejszym albumem 2019 roku na Spotify. Patrząc wstecz na ostatnią dekadę, zestawienie najchętniej słuchanych artystów otwierają Drake i Ed Sheeran, a zaraz za nimi uplasowali się Post Malone, Ariana Grande i Eminem.

Spotify ma już ponad 248 mln aktywnych użytkowników, z z czego aż 113 mln stanowią użytkownicy premium. W III kwartale 2019 roku szwedzka firma zanotowała zysk operacyjny na poziomie 54 mln euro. W Polsce Spotify Premium to wydatek rzędu 19,99 zł miesięcznie. Użytkownicy mogą jednak skorzystać także z pakietu Premium Duo, czyli abonamentu dla dwojga, który kosztuje 24,99 zł na miesiąc.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

czego-sluchaja-polacy-spotify-odslania-karty