Hulajnoga pozwala na wygodne omijanie korków i stosunkowo bezkolizyjne pokonania miasta w godzinach szczytu. Dlatego jednoślady cieszą się coraz większą popularnością. Zgodnie z raportem stowarzyszenia Mobilne Miasto i portalu SmartRide.pl w Polacy mają do dyspozycji ponad 7,2 tys. elektrycznych hulajnóg na minuty.

Pojazdy stały się tak popularne, że Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje już stosowne zmiany w prawie. Obecnie e-hulajnogi mogą bez przeszkód poruszać się po chodnikach, stwarzając zagrożenie dla pieszych. W myśl nowych przepisów elektryczne jednoślady będą traktowane tak samo jak rowery. Więcej na ten temat regulacji w zakresie elektrycznych hulajnóg można przeczytać w podlinkowanym tekście.

Hulajnogi na minuty to nowa moda

Teraz zastanówmy się czy regularne wypożyczanie e-hulajnóg się opłaca – na przykład jako środek transportu, którym dojeżdżamy do pracy. Jeśli codziennie pokonujemy trasę, która zajmuje nam około 25 minut, to wtedy za wypożyczenie pojazdu zapłacimy niespełna 14 zł – w najtańszym wariancie, który oferuje hive i CityBee (2,50 zł na start i 45 groszy za każdą minutę jazdy). W sumie w tą i z powrotem daje to prawie 28 zł każdego dnia. W całym tygodniu z naszego portfela ubędzie ponad 137 zł, a w całym miesiącu wydamy na ten cel około 550 PLN.

Nawet zakładając, że z hulajnogi korzystamy tylko przez 3 dni w tygodniu, to przy takim samym dystansie będzie nas to kosztował około 330 zł miesięcznie. Dlatego jeśli staliśmy się fanami takiego środka transportu i korzystamy z niego regularnie, to zdecydowanie warto kupić elektryczny jednoślad na własność. Najpopularniejsze modele elektrycznych hulajnóg kosztują około 1-1,5 tys. złotych. W takiej sytuacji wydatek zwróci się nam w ciągu dwóch lub trzech miesięcy.

Dla porządku przypominamy też cennik wszystkich operatorów elektrycznych hulajnóg, którzy działają w Polsce:

  • Lime – 3 zł za wypożyczenie i 50 groszy za minutę,
  • hive – 2,50 zł za wypożyczenie i 45 groszy za minutę,
  • Bird – 3 zł za wypożyczenie i 50 groszy za minutę,
  • CityBee – 2,50 zł za wypożyczenie i 45 groszy za minutę,
  • blinkee.city – 2,50 zł za wypożyczenie i 49 groszy za minutę.

Hulajnoga elektryczna na własność – ile to kosztuje?

Obecnie za jedną z najlepszych hulajnóg elektrycznych na rynku uznawany jest model Xiaomi MiJia 365, który kosztuje około 1,6 tys. złotych. Jednoślad wyróżnia się solidną konstrukcją, niezłymi osiągami i jak przystało na sprzęt Xiaomi, niezbyt wygórowaną ceną. Hulajnoga może rozpędzić się do około 25 km/h, a zasięg jej akumulatora to w przybliżeniu 30 kilometrów. Pojazd został wyposażony w pneumatyczne koła, dzięki czemu dobrze radzi sobie na nierównym terenie. E-hulajnoga posiada światła z przodu i z tyłu, a także mechanizm, który sprawia, że jednoślad można złożyć w około 3 sekundy. Czas potrzebny na naładowanie akumulatora to około 5 godzin.

odbierz 400 zł na sprzęt Xiaomi z kartą Citi Simplicity

Inny popularny model to polski Motus City 6 XD za kuszącą cenę około 950 złotych. Główny minus jednośladu to stosunkowo mały zasięg, ponieważ na pełnym akumulatorze przejedziemy maksymalnie 15 kilometrów. Hulajnoga rozpędzi się do 25 km/h i jest stosunkowo lekka, dzięki czemu można ją swobodnie przestawić z miejsca na miejsce. Akumulator można naładować w około 3 godziny.

Warto wspomnieć także o modelu Blaupunkt ESC505. To jednoślad dla osób o mocniejszej budowie ciała, ponieważ maksymalny udźwig hulajnogi wynosi 120 kilogramów. Akumulator naładowany w 100% pozwoli nam na przejechanie 20 km, a maksymalna prędkość pojazdu to 20 km/h. Czas potrzebny na naładowanie hulajnogi wynosi około 2 godziny. I teraz najważniejsze – cena oscyluje w granicach 1,2 tys. PLN.

Liczby mówią same za siebie – regularne wypożyczanie e-hulajnogi się po prostu nie opłaca. Kupując pojazd na własność zaoszczędzimy sporo pieniędzy, szczególnie w okresie kilku miesięcy. Oczywiście do samego zakupu hulajnogi trzeba jeszcze doliczyć cenę prądu, którym będziemy zasilać jej akumulator. Mimo wszystko wydaje się, że warto.

Czytelnikom Fintek.pl przypominamy o promocji Citi Handlowego, dzięki której hulajnogę elektryczną Xiaomi można zakupić ze sporą zniżką. Składając wniosek o kartę kredytową Citi Simplicity otrzymamy 400 zł zniżki na sprzęt z logiem chińskiej firmy. Oferta jest skierowana do nowych klientów, którzy ukończyli 18 lat. Z promocji można skorzystać klikając w poniższy link.

Złóż wniosek online I weź udział w promocji