Sztuczna inteligencja jest tematem nie tylko gorących dyskusji podczas wielu konferencji, ale również przewija się w konkursach na arenie międzynarodowej. Ostatnie wyzwanie NVIDIA® Jetson™ Developer Challenge pokazało, jak ogromny i pełny potencjału jest ten rynek.

Na czym polegał konkurs?

Entuzjaści technologii z całego świata stawili czoło bezgranicznym możliwościom sztucznej inteligencji. 2370 uczestników z 80 krajów pracowało nad innowacyjnymi projektami, które nie tylko zmienią robotykę, ale także codzienne życie każdego z nas. Konkurs trwał cztery miesiące, a po tym czasie gigant z Doliny krzemowej wyłonił zwycięzców.

Do konkursu stanęli programiści, inżynierowie, naukowcy, przedstawiciele startupów oraz miłośnicy technologii z całego świata. Ich zadaniem było przekształcenie robotyki, przemysłowych systemów IoT, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa lub innej dowolnej branży, używając sztucznej inteligencji oraz technologii NVIDIA. Warto wspomnieć, że organizacją całego projektu zajął się polski startup z Wrocławia – ChallengeRocket.

Finaliści mieli możliwość zaprezentowania swoich projektów podczas konferencji GTC w Dolinie Krzemowej, a na uczestników wyzwania czekały nagrody o łącznej wysokości 23 000 USD.

And the winner is…

Główną nagrodę zdobył Sim-to-real autonomous robotic control. Twórcy tego projektu stworzyli dwu-modułowego robota, przeznaczonego do zbierania danych. Drugie miejsce zajął TITUS – autonomiczny dron (UAV) do identyfikowania obszarów leśnych w celu określania obszarów potencjalnego zagrożenia pożarami. Trzecia nagroda trafiła do On-UAV Real time detection of storme damage – systemu służącego do przetwarzania wideo UAV w trakcie akcji ratunkowych, w celu usprawnienia operacji.

Obiecująca perspektywa

Możliwości, jakie niesie za sobą wykorzystanie sztucznej inteligencji jest wiele. Od rozwiązań ostrzegających przed rekinami lub eliminujących zagrożenie w powietrzu, przez systemy diagnozujące choroby roślin, do tych które pomagają w wykrywaniu malarii i nowotworów. Z upływem lat branże zmienią się pod wpływem wykorzystania AI.

W przyszłości nie zdziwi nas, jak roboty będą mogły mówić, reagować a nawet wydawać osądy, tak jak człowiek. Obszarów, w których takie rozwiązania mogłyby się przyjąć jest wiele – tak jak barier, by osiągnąć ten poziom, m.in. potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa przyszłych komputerów, dlatego w najbliższym czasie nie musimy się obawiać pojawienia się awatarów ludzi opartych o sztuczną inteligencję. Do tego jeszcze daleka droga.