Narodowy Bank Polski na przestrzeni ostatnich miesięcy podjął szereg działań mających na celu zapewnienie stabilności złotego i które przyczyniły się do ograniczenia spadku PKB Polski w okresie wyzwań podyktowanych pandemią, jak i mających wspierać ożywienie aktywności gospodarczej w roku 2021 – czytamy w komunikacie.

Narodowa strategia bezpieczeństwa gotówki od NBP

Narodowy Bank Polski zajął się także roli gotówki w czasie, kiedy megatrend cyfryzacji i digitalizacji procesów został dodatkowo wzmocniony okolicznościami związanymi z pandemią. NBP rozpoczął pracę nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówki (o czym mówił niedawno prof. Adam Glapiński, prezes NBP). Czym będzie ten dokument i jakie są jego założenia?

– W NBP jesteśmy dumni z tego, jak funkcjonuje system płatniczy w Polsce. Wyzwania, związane z pandemią, odsłoniły jednak pewne ryzykowne zjawiska. Zaliczamy do nich zmniejszanie liczby bankomatów, czy też zamykanie oddziałów banków oferujących obsługę gotówkową klientów. Uznaliśmy, że potrzebne są dodatkowe, bardziej skoordynowane działania, dzięki którym Polacy będą mieli zapewnione bezpieczeństwo posługiwania się gotówką – to, że płatności gotówkowe będą powszechnie akceptowane w każdym miejscu, a dostęp do wypłat gotówkowych nie będzie w żaden sposób ograniczony. – mówi Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno- Skarbcowego NBP.

Jak dodaje Krzysztof Kowalczyk, prace nad narodową strategią bezpieczeństwa gotówkowego rozpoczęły się i będą jedną z kluczowych aktywności NBP w roku 2021.