Program Polska Bezgotówkowa to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, które w bezpośredni sposób poprawiają jakość życia Polaków. Terminalizacja Polski to inwestycja rozwojowa. Jej skutkiem będzie m.in. zmniejszenie kosztów transakcyjnych, chociaż w początkowym okresie – koszty gotówki raczej wzrosną.

Możliwość zapłaty kartą w urzędzie jeszcze do niedawna było niemożliwe. Przed kwietniem 2017 roku terminale płatnicze obecne były tylko w 10% urzędów w Polsce. Konieczna była wizyta w bankomacie. Trochę lepiej, ale wciąż marnie, wyglądała sytuacja w  małych i średnich przedsiębiorstw, które z powodu m.in. głęboko zakorzenionych mitów (można o tym poczytać w wywiadzie z Igorem Zacharjaszem z Visa) do tej pory honorowały tylko gotówkę.

Od 1 września 2018 roku instytucje publiczne w Polsce, które przyjmują płatności, mogą otrzymać bezpłatne terminale First Data Polcard w ramach Programu Polska Bezgotówkowa. Firma wyposażyła dotychczas w terminale 1600 urzędów – ponad 60% uprawnionych. Od kwietnia 2017 roku cyfryzacja płatności w urzędach prowadzona była przez Krajową Izbę Rozliczeniową przy współpracy z First Data Polska. Terminale pojawiły się w urzędach wojewódzkich, marszałkowskich, miast i gmin oraz starostwach powiatowych i sądach. Do tego dochodzi jeszcze policja.

Bezpłatny terminal nawet na 3 lata

Rozszerzenie Programu Polska Bezgotówkowa o sektor publiczny oznacza, że o bezpłatne terminale ubiegać mogą się także urzędy publiczne. Terminal może być wydany nawet na trzy lata (do 31 sierpnia 2021 r.) w liczbie odpowiadającej liczbie punktów kasowych. Oznacza to, że na urząd może przypadać więcej niż jeden bezpłatny terminal.

Kto tego nie zna? Jeden terminal na cały urząd, a kasy trzy na dwóch różnych piętrach, co oznaczało, że trzeba było zgłosić chęć zapłaty kartą przed dokonanie transakcji, by pani mogła ściągnąć terminal, który akurat był u koleżanki pięć stanowisk dalej.

Urządzenia bezobsługowe. Bezgotówkowe płatności dla wszystkich obywateli

Prezes zarządu First Data Polska Krzysztof Polończyk podkreśla, że jego firma jest gotowa na płynne zwiększenie zasięgu współpracy. Dodatkowo planują wprowadzenie nowości tzn. możliwość akceptacji kart z wykorzystaniem urządzeń bezobsługowych. Mowa o różnego rodzaju automatach umieszczanych w urzędach, które są do dyspozycji petentów (różne opłaty, etc).

Prezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa Mieczysław Groszek stwierdził, że dzięki rozszerzeniu formuły współpracy o sektor publiczny, uda się zapewnić wygodne i bezpieczne płatności bezgotówkowe wszystkim obywatelom. Pan Groszek nie rzuca słów na wiatr – słowo klucz to „WSZYSCY” – jeśli tak ma być, to trzymamy kciuki.

/ŁP