Grupa Fox zdecydowała się na kupno całej spółki Sky już 17 miesięcy temu, jednak wciąż nie uzyskała zatwierdzenia ze strony regulatora. W tym czasie Disney zgodził się kupić aktywa Fox, w tym swój udział w Sky, w osobnej umowie z zastrzeżeniem własnej odprawy regulacyjnej. O sprawie informuje serwis Reuters.

Disney przejmie Sky?

Fox zaproponował dwa rozwiązania obecnej sytuacji, które mają skłonić regulatora do zmiany stanowiska. Pierwsza opcja przewiduje wyodrębnienie Sky News, jako osobnej spółki, która będzie zarządzana niezależnie od reszty. Finansowanie jej odbywałoby się przez Foxa przez następne 15 lat.

Drugą propozycją jest sprzedaż Sky News koncernowi Disney’a, a ten miałby go włączyć do listy kanałów, które już posiada. Z trzeciej strony dochodzi stanowisko regulatora – The Takover Panel. Organ zażądał, aby po przejęciu części 21st Century Fox, Disney złożył ofertę zakupu całości udziałów w Sky Group. Disney zobowiązany jest złożyć swoją ofertę w ciągu 28 dni od zakupu Fox.

Na zatwierdzenie fuzji trzeba będzie poczekać co najmniej do 2019 roku. Z tego wynika, że Kinowe Uniwersum Marvela będzie mogło skorzystać z praw do X-men i Fantastycznej Czwórki dopiero w 2020 roku. To wyjaśnia działania studia Fox w zmianach terminów premier filmów Nowi mutanci i X-Men: Dark Phoenix.

Trailer X-men: Dark Phoenix