Różnica pomiędzy wymianą w banku, po standardowych stawkach, a wymianą online, w kantorze internetowym to około 5%. – Oznacza to, że wcale nie trzeba wymieniać milionów złotych, by móc zaoszczędzić. W takim przypadku przedsiębiorca oszczędza 1 000 zł na każde 20 000 zł przelewu- mówi Maciej Przygórzewski, główny ekspert walutowy serwisu Walutomat.pl. Najpopularniejszym powodem przemawiającym za kantorami internetowymi jest wspomniana cena waluty, czyli atrakcyjny kurs.

– Warto też zwrócić uwagę, że niektóre banki mają swoje własne kantory online. To wcale nie znaczy, że cena w nich jest od razu tak samo dobra jak w niezależnych kantorach internetowych. Z drugiej strony wspomniana różnica 5% również nie jest już wtedy aktualna –  dodaje ekspert.

Drogie przelewy walutowe

Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na inne koszty, poza samą wymianą. Przelew walutowy to w dalszym ciągu dość rzadka potrzeba po stronie klienta. Za wyjątkiem tych, którzy współpracują z zagranicznymi kontrahentami. W wielu instytucjach przelew zagraniczny SWIFT jest drogi. Kantory internetowe bardzo często pozwalają na tym zaoszczędzić. Różnicę dla przedsiębiorcy widać zwłaszcza, jeśli takich przelewów zagranicznych wysyłamy więcej niż kilka w miesiącu.

 Kolejny powód, by wymieniać waluty w kantorach internetowych to po prostu wygoda. – Teoretycznie kantor online nie może dać nam niczego, czego nie mają banki. Z drugiej strony jednak, wszystkie te funkcjonalności są w kantorze od razu, a w banku trzeba za nie często dodatkowo płacić.