The Global Payments Report to opracowanie obejmujące trendy w płatnościach w 41 państwach. Raport zawiera aktualne analizy rynkowe i prognozy trendów do 2024 roku. W raporcie znajdziemy także predykcje dla polskiego rynku.

Przykładowo, w raporcie przeczytamy, że już 7% transakcji w POS-ach wykonywanych jest przy użyciu portfeli cyfrowych (Apple Pay, Google Pay). Z kolei w e-commerce najpopularniejszą metodą płatności jest oczywiście Pay-By-Link, a wspomniane usługi typu BNPL stanowią 2%. Z prognoz dla Polski wynika także, że wartość transakcji POS wzrośnie z 224 mld USD w 2020 roku do 271 mld USD w 2024 roku, a w e-commerce – z 14 mld USD, do 20 mld USD, z tego w przypadku płatności mobilnych – z 4 mld USD do 7 mld USD.

Mniej gotówki, więcej portfeli cyfrowych i BNPL

Z raportu wynika jasno, że udział gotówki w płatnościach będzie maleć i jest to globalny trend. E-commerce wciąż będzie rosnąć, a wraz z nim – wzrośnie wartość transakcji płatniczych przy wykorzystaniu różnych metod. Nie jest to odkrywcze, ale skala może zadziwiać, ponadto jedne metody są w trendzie wzrostowym, a inne – w malejącym.

Wg autorów raportu rosnąć będzie udział portfeli cyfrowych w transakcjach w e-commerce – globalnie mają one 44,5% udział, a w 2024 będzie to już 51,7%. Należy pamiętać, że udział będzie rósł, ale rosnąć też będzie wartość rynku. Ale o tym za chwilę. Bo w odwrocie są karty kredytowe i debetowe. Kredytówki stracą udział z 22,8% do 20,8%, a debetówki – z 12,3% do 12% w 2024 roku, ale… ponieważ wartość transakcji będzie rosła, to pomimo procentowego spadku udziału, wartościowo będzie on na wyższym poziomie. Innymi słowy, tort rośnie i chociaż jest więcej chętnych do podziału, to kawałki stają się większe, ewentualnie… bardziej kaloryczne.

Fenomen BNPL

Oczywiście cały świat, w tym rzesze inwestorów, przyglądają się fenomenowi BNPL, które w dużej mierze odpowiada za wypychanie z rynku kredytówek. Niektórzy eksperci wciąż zastanawiają się dlaczego, bo obiektywnie kredytówka wydaje się lepszym produktem, ale ewidentnie BNPL ma „to coś”, co wynika z synergii z e-commerce – wygodę, dostępność i prostą ofertę . Obecnie globalny udział BNPL w płatnościach stanowi 2,1%, ale w 2024 roku ma to być już 4,2%. To są dane globalne, bo dla rynku europejskiego są one jeszcze lepsze.

Z tabeli dla Europy wynika bowiem, że BNPL ma 7,4% udział w rynku, który do 2024 roku wyniesie aż 13,6%. Publikacja The Global Payments Report opracowany przez Woldpay FIS dostępny jest na tej stronie.