Partner serwisu Visa dla biznesu

Dostarczają leki dla pacjentów. Teraz znaleźli się na celowniku GIF-u

Rafał Tomaszewski
Rafał Tomaszewski
#Fintech
Opublikowano: 11 lipca 2017, 14:50 Aktualizacja: 24 lutego 2019, 20:41

Serwis Szopi.pl znalazł się na celowniku Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, a wszystko za sprawą uruchomionej w czerwcu dostawy leków – donosi Dziennik Gazeta Prawna. Dostawca przyjeżdżał do domu po receptę i za jakiś czas wracał z zakupionymi lekarstwami. Okazuje się, że taka praktyka jest nielegalna.

Dostarczają leki dla pacjentów. Teraz znaleźli się na celowniku GIF-u.

Szopi.pl to platforma do zamawiania zakupów online. Dzięki niej możemy dokonywać zakupów internetowych w takich sieciach jak Lidl, Biedronka, czy Rossmann. Wybieramy interesujące nas produkty, płacimy online i za około godzinę w naszych drzwiach staje dostawca z zakupami.

Czytaj także: Polacy pokochali bezprzewodowe ładowanie smartfonów

GIF zgłosi sprawę do prokuratury

O kłopotach Szopi.pl donosi Dziennik Gazeta Prawna. Problemem jest art. 73a par. 1 ustawy z 6 września 2001 r. – o prawie farmaceutycznym. Okazuje się, że nielegalne jest pobieranie opłat za dostarczanie leków, ponieważ zahacza to już obrót hurtowy.

Klient za dostawę leków musi zapłacić 19,90 zł, a dodatkowo Szopi pobiera 5% prowizji od leków nierefundowanych. Wątpliwości GIF-u nie dotyczą samej idei dostarczania leków, ponieważ jest ona praktykowana na co dzień – osobom starszym medykamenty często dostarczane są przez członków rodziny.

Czytaj także: Szopi.pl – czyli zakupy spożywcze bez wychodzenia z domu

Obawy budzi również fakt dostępu firmy do prywatnych danych osobowych klienta. Ponadto w przypadku, gdy leki kupuje członek rodziny aptekarz może łatwo dopytać o brakujące informacje z nieczytelnej recepty. GIF zgłosi sprawę do prokuratury i wygląda na to, że ma szansę wygrać sprawę. Szopi.pl może pomyśleć o zmianie modelu swojej działalności, ale prawo farmaceutyczne okazuje się dosyć restrykcyjne. Wypada poczekać na decyzję prokuratury.


Tekst chroniony prawem autorskim. Każdorazowe kopiowanie wymaga zgody redakcji.

Pokaż komentarze (0)

dostarczaja-leki-dla-pacjentow-teraz-znalezli-sie-celowniku-gif-u