23 października 2018, 10:00:I Love Crypto 2018 - Złote Tarasy, Złota 59,00-120 Warszawa,Polska

Dowody osobiste w smartfonie już w lipcu?

E-dowody od marca 2019. Rząd przyjął ustawę

Nie od dziś wiadomo, że Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad wprowadzeniem dowodów osobistych nowej generacji. Dokumenty z chipem mają pojawić się co prawda dopiero w 2019 roku, ale wypuszczenie mobilnej wersji dowodu osobistego planowane jest jeszcze w roku 2017.

Takie informacje przekazała Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska w wywiadzie z serwisem Portal Samorządowy.

Czytaj także: Korea Północna też chce mieć swoją Dolinę Krzemową

Dowód osobisty w smartfonie

Program pilotażowy ma ruszyć już w maju, a miejscami testów będą Łódź oraz Ełk. Szefowa resortu cyfryzacji zaznaczyła, że już 60% obywateli pozytywnie ocenia ten projekt.

Jest to część szerszego programu, prowadzącego do cyfryzacji administracji publicznej w Polsce. W tym celu ma zostać wykorzystane rozwiązanie Mobile Connect, dzięki któremu w formie cyfrowej ma pojawić się również prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, albo potwierdzenie polisy OC.

Minister Streżyńska zapowiedziała też, że wprowadzenie mDokumentów nie wyklucza prac nad fizycznym dowodem osobistym, ze wmontowanym chipem. Szefowa resortu cyfryzacji zaznaczyła, że dowody smartfonie będą tylko dla chętnych – dla osób, które szczególnie cenią sobie wygodę. Natomiast dowody osobiste z warstwą elektroniczną będą dostępne dla wszystkich.

Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do projektu również inne zainteresowane miasta. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że program pilotażowy może się wydłużyć, tak jak to miało miejsce w przypadku „terminalizacji” urzędów administracji publicznej.

Początkowo program miał trwać tylko do końcówki zeszłego roku, ale ostatecznie przedłużono go do końca marca 2017 roku. Na razie pozostaje jednak wierzyć słowom minister Streżyńskiej. Pomysł na dowód osobisty w smartfonie wydaje się jak najbardziej trafiony.

/Rafał Tomaszewski