O sprawie pierwszy napisał Puls Biznesu. Jeszcze na początku stycznia były to jedynie domysły, jednak komunikat UOKiK-u de facto potwierdził te doniesienia. Według informacji PB kwota transakcji może wynieść nawet 1 miliard złotych, co byłoby zdecydowanym rekordem na polskim rynku fintech.

Nets przejmie Przelewy24. Jest komunikat UOKiK-u

– Zgłaszany zamiar koncentracji dotyczy przejęcia wyłącznej kontroli nad PayPro S.A. z siedzibą w Poznaniu („PayPro”) przez Nets Denmark A/S z siedzibą w Ballerup, Dania („Nets Denmark”). Przejęcie wyłącznej kontroli nastąpi poprzez nabycie akcji w PayPro – czytamy na stronie UOKiK-u. Pełny komunikat można znaleźć tutaj.

PayPro jest polską spółką akcyjną kontrolowaną pośrednio przez Piotra Kurczewskiego. PayPro działa jako dostawca usług płatniczych, a jego działalność obejmuje przede wszystkim przetwarzanie płatności online za pośrednictwem serwisu Przelewy24.

Nets Denmark wraz ze swoimi pozostałymi spółkami zależnymi działają jako dostawcy usług płatniczych, przede wszystkim w krajach skandynawskich i nadbałtyckich. Działalność Nets obejmuje głównie świadczenie usług acquiringu, rozwiązań w zakresie akceptacji transakcji płatniczych, jak również usług dodatkowych w zakresie systemów zarządzania kartami. Firma oferuje także rozwiązania zabezpieczające przed oszustwami, technologie portfela mobilnego, platformy do dokonywania płatności cyklicznych oraz polecenia przelewu dla klientów korporacyjnych.

– Możemy potwierdzić, że planujemy utworzenie aliansu strategicznego z Nets A/S, wiodącym operatorem płatności cyfrowych w Europie, a w szczególności w krajach bałtyckich i Skandynawii. Częścią procesu jest złożenie do UOKiK wniosku o zezwolenie na koncentrację – komentuje Jacek Kinecki, dyrektor sprzedaży i marketingu Przelewy24.

Jeżeli transakcja faktycznie dojdzie do skutku będzie to kolejny duży polski fintech, który trafi w ręce Duńczyków. W zeszłym tygodniu Nets zakończyło transakcje przejęcia Dotpay/eCard od funduszu MCI – oznaczało to finalizacje umowy podpisanej między MCI i Nets w czerwcu 2018 roku. Wtedy spółki podawały, że wartość transakcji wyniesie 315 mln PLN – co jest dotychczasowym rekordem na polskim rynku fintech.

Przejęcie PayPro będzie oznaczało, że jedni z największych operatorów płatności na polskim rynku znajdą się w rękach zagranicznych koncernów. Przypomnijmy, że PayU należy do południowoafrykańskiego Naspersa – który swojego czasu kontrolował także platformę Allegro. Agresywne wejście Nets na polski rynek płatności może oznaczać, że PayU i Naspersowi wyrośnie naprawdę poważna konkurencja.