Chodzi o spółki Philson Spółdzielnia Inwestycyjna oraz HossaFX (działającą z wykorzystaniem strony internetowej hossafx.com). Obie nie posiadały zezwolenia na prowadzenie odpowiednio działalności inwestycyjnej i maklerskiej.

Wszystkim osobom, które chcą być na bieżąco z aktualizacją listy ostrzeżeń KNF przypominamy o nowej aplikacji KNF Alert, która może wysyłać powiadomienia o nowych wpisach na listę. Aplikacja jest dostępna na systemy iOS i Android.

Philson Spółdzielnia Inwestycyjna i HossaFX na liście ostrzeżeń KNF

Komisja Nadzoru Finansowego informuje, że 4 lipca na listę ostrzeżeń publicznych wpisane zostały następujące podmioty:

  • Philson Spółdzielnia Inwestycyjna z siedzibą w Szczecinie – zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierowane przez Urząd KNF z art. 287 ustawy o funduszach inwestycyjnych (prowadzenie działalności inwestycyjnej bez zezwolenia) – czytamy w komunikacie KNF.
  • HossaFX (działający z wykorzystaniem strony internetowej hossafx.com) – zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierowane przez Urząd KNF z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 2 i 5 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia).

W kontekście firmy HossaFX warto dodać, że kilka tygodni temu nadzorca rozpoczął kampanię informacyjną ostrzegającą między innymi przed kryptowalutami i właśnie nienadzorowanymi brokerami Forex. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj – „Kim będziesz, kiedy bańka pęknie”. KNF przeciwko kryptowalutom.

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Pełną listę ostrzeżeń publicznych KNF można znaleźć tutaj.