Amerykański gigant jest jednym z głównych kandydatów do kupna Allegro. Jakiś czas temu pisaliśmy o wystawieniu na sprzedaż popularnej poznańskiej platformy. Teraz to e-Bay wysunął się na pole-position wyścigu o kupno Allegro – donosi Rzeczpospolita.

Allegro należy obecnie do południowoafrykańskiego koncernu Naspers, który przejął spółkę w 2008 roku za kwotę 1,5 mld USD.

Jedyny kandydat z branży

W ostatni wtorek minął termin składania ofert i jedynym kandydatem z branży handlowej, który przystąpił do licytacji był właśnie e-Bay. Chińska Alibaba zrezygnowała z zakupu Allegro, co sprawia, że e-Bay stoi przed wielką szansą na zmonopolizowanie polskiego rynku. Cena serwisu waha się w granicach 2 mld USD.

e-Bay pojawił się w Polsce już w 2005 roku, jednak delikatnie mówiąc nie miał udanego wejścia. Wtedy nad Wisłą królowało Allegro, które stało się wręcz synonimem serwisu aukcyjnego. Lata mijały, a Allegro przestało się rozwijać. Teraz e-Bay chce przejąć ich bazę klientów, która liczy sobie bagatela 14 mln użytkowników.

Rzeczpospolita powołuje się na swoje anonimowe źródło, podając że Naspersowi nie podoba się wizja przejęcia Allegro przez Amerykanów. W takim przypadku promowaliby oni płatności za pomocą swojego PayPala, kosztem PayU – będącego częścią Naspers.

Cała sprawa powinna się wyjaśnić w przeciągu kilku tygodni. Obok e-Baya zainteresowanie platformą wyrażał niemiecki koncern Ringier Axel Springer, który posiada wiele spółek w naszym kraju, głównie w sektorze mediów.

O ile kupno Allegro nie jawi się jako pewny zysk dla funduszy inwestycyjnych, o tyle dla e-Baya może to być strzał w dziesiątkę. Serwis działa w Polsce już od ponad 10 lat, zna nasz rynek i będzie mógł w pełni wykorzystać potencjał Allegro i ich bazy klientów. O ile Naspers zdecyduje się na zatwierdzenie transakcji.

/RT