Profil Zaufany to narzędzie do weryfikacji tożsamości klientów, w celu umożliwienia im korzystania z ePUAP. Tak jak długopis jest sposobem na podpisanie się na papierowym dokumencie, tak Profil Zaufany to podpis na dokumencie elektronicznym – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Czytaj także: Czy FinTech może wykorzystać sukces Pokemon Go?

Trzy do wyboru…

Głosujący mieli do wyboru jeszcze nazwy podpis+ i AjDi. Podpis+ budził dosyć negatywne skojarzenia poprzez konotacje z systemem 500+, który stał się pewnego rodzaju pośmiewiskiem we wszelakich mediach i zebrał 813 głosów.

Z „angielska” brzmiące AjDi również nie porwało Polaków notując zaledwie 381 głosów. Zwycięzcą okazał się eGO – który używając nomenklatury bokserskiej znokautował konkurencję zdobywając 2503 głosy. Może to właśnie przez skojarzenie z Pokemon Go? Projekt od Niantic budził skoro kontrowersji i ostatnio zaczął raptownie tracić popularność. Oby dawny Profil Zaufany nie poszedł tą droga.

Czytaj także: Billon – polski startup w brytyjskiej piaskownicy

To część większych zmian

Kilka tygodni temu informowaliśmy o wydzieleniu Profilu Zaufanego ( eGO…Ciężko się będzie przyzwyczaić) z platformy ePUAP oraz o możliwości jego rejestracji bez wychodzenia z domu – za pomocą transakcyjnych systemów bankowych.

Do tej pory platforma ePUAP nie „porwała” Polaków. O ile Profil Zaufany można było założyć bez wychodzenia z domu, to jego aktywacja była możliwa jedynie poprzez wizytę w urzędzie…Teraz dzięki Profilowi Zaufanemu już naprawdę bez wychodzenia z domu, można rozliczyć PIT-a, złożyć wniosek o odpis aktu urodzenia, małżeństwa, o niekaralności albo o dowód osobisty. Można też powiadomić urząd o sprzedaży auta, zarejestrować działalność gospodarczą lub złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Dodatkowo już w przyszłym roku za pomocą PZ będzie można rejestrować samochody – zapewniała minister Anna Streżyńska.

Zachęcić więcej ludzi

Na październikowej konferencji minister cyfryzacji ujawniła dane, według których 96% użytkowników ePUAP to urzędnicy. W sumie korzystających z platformy wraz z Profilem Zaufanym było ponad poł miliona. Nie są to dane, które zadowalają minister cyfryzacji.

Czytaj także: Bank Millennium udostępnia „e-ZUS” dla swoich klientów

-Takiego wyniku nie można zaliczać, jako sukces Profilu Zaufanego. Obecnie w klasycznych urzędach musimy odstać w kolejkach, wybrać numerki, przynieść dokumenty często z innych urzędów. Zmierzamy do tego, żeby zintegrować wszystkie systemy państwowe w taki sposób, by za pomocą Profilu Zaufanego można było wykonać transakcję od wniosku do wypłaty świadczenia czy wydania decyzji bez wychodzenia z domu przez całą dobę przez siedem dni tygodnia – komentuje.

Czy zmiana nazwy ma szansę na przyciągnięcie większej rzeszy użytkowników? Na pewno nie zaszkodzi, bo jak powiedzieliby pewni malkontenci – gorzej już być nie mogło. Zatem gorąco zachęcamy do korzystania z eGO, aby wspólnie budować cyfrową Polskę.