Paweł Gruza udzielił takich informacji w odpowiedzi na interpelację posłanki Platformy Obywatelskiej Izabeli Leszczyny. Obecnie procedowany jest projekt przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, w którym zawarto wymagania dla kas rejestrujących on-line. Podstawowym założeniem projektu jest możliwość raportowania transakcji do centralnego systemu resortu finansów. Klient ma otrzymywać cyfrową wersję paragonu SMS-em, mailem albo za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Styczeń 2018 to data, która pojawiła się już w grudniu 2016 roku, kiedy ogłoszono porozumienie pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, a Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). Prace nad e-paragonami postępują zgodnie z planem.

Czytaj także: Paweł Jaroszek, ZUS – Nie stronimy od nowych technologii

E- paragony – Ministerstwo Finansów wyjaśnia

2 miliony kas – tyle urządzeń wypadałoby wymienić na nowe, ale Gruza zapewnia, że większość przedsiębiorców może spać spokojnie. Nie będzie wymogu wymiany kas na nowe, a cyfryzacja paragonów ma być wprowadzana stopniowo.

– Podatnik będzie mógł stosować do prowadzenia ewidencji nowe kasy online, a także kasy z elektronicznym zapisem kopii. Stopniowo z rynku będą wycofywane kasy z kopią papierową – tłumaczy wiceminister.

Niektóre branże mają się jednak znaleźć pod specjalnym nadzorem Ministerstwa Finansów. Resort dzięki nowym przepisom chce ograniczyć oszustwa podatkowe, dlatego też trwają konsultacje, których owocem ma być wskazanie „branż podwyższonego ryzyka” – zostaną one objęte obowiązkiem wymiany starych kas na nowe urządzenia online.

Gruza zdradził, że na tapecie znajduje się teraz ochrona danych osobowych, a także zapewnienie minimalnych standardów technicznych, które umożliwią funkcjonowanie e-paragonów wraz z rozwojem obrotu bezgotówkowego w Polsce.

E-paragony wraz ze stymulowaniem rozwoju obrotu bezgotówkowego to główne założenia mające uszczelnić polski system podatkowy i zminimalizować szarą strefę. Paragony w wersji cyfrowej to na pewno świetne rozwiązanie, któremu redakcja Fintek.pl bardzo mocno kibicuje. Oczywiście minie trochę czasu zanim papierowe kwity odejdą w zapomnienie, ale nowe przepisy idą w dobrym kierunku.